1 Mayıs İtibari İle Romanya Transit Geçişleri Serbest ve Ücretsiz Olacaktır - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /1 MAYIS İTİBARİ İLE ROMANYA TRANSİT GEÇİŞLERİ SERBEST VE ÜCRETSİZ OLACAKTIR
1 MAYIS İTİBARİ İLE ROMANYA TRANSİT GEÇİŞLERİ SERBEST VE ÜCRETSİZ OLACAKTIR
A+A-
1 Mayıs İtibari İle Romanya Transit Geçişleri Serbest ve Ücretsiz Olacaktır

29 Mart 2022 tarihinde Türkiye ile Romanya arasında İstanbul’da KUKK toplantısı gerçekleştirilmiştir.

İki ülke arasındaki bir önceki KUKK toplantısı ise 2018 yılında gerçekleştirilmiş olup 2018 yılından sonra iki ülke heyetleri bir araya gelememiş ve geçiş belge kotalarında ihtiyaç doğrultusunda artış elde edilememiş idi. Bu doğrultuda, 2021 yılında, ülkemiz ihracatındaki artışa paralel olarak 55.000 adet olan transit geçiş belgesi yetersiz kalmış, yoğun girişimler çerçevesince 19.000 adet ilave transit geçiş belgesi temin edilmiştir.

Yaşanan kota ihtiyacını çözüme kavuşturmak amacıyla, gerçekleştirilen girişimler çerçevesince 29 Mart 2022 tarihinde KUKK toplantısı gerçekleştirilmiş ve ülkemiz taşımacılarının Avrupa’ya gerçekleştirdiği taşımaların sorunsuz gerçekleşmesini teminen önemli kazanımlar elde edilmiştir.

Gerçekleştirilen Kara Ulaştırması Karma Komisyon toplantısında uzun süren müzakereler çerçevesince 55.000 adet ücretsiz, 23.000 adet ücretli olan Romanya transit geçiş belgeleri kotalarının serbestleştirilmesi hususunda anlaşmaya varılmış olup, Romanya üzeri gerçekleştirilecek olan transit taşımalar 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçiş belgesinden muaf olarak tamamı ücretsiz gerçekleşecektir.

Bakanlığımız liderliğinde Derneğimiz transit serbestesi politikası doğrultusunda Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan’dan sonra ülkemiz için ana transit güzergâhı olan AB üyesi Romanya’da da bu ölçüde bir iyileştirme yaşanması transit kota engeline karşı yürütülen mücadelenin önemli bir kazanımı olmuştur.

Toplantının bir diğer önemli gündem maddesi ise ülkemiz taşımacılarının Romanya’da karşılaştığı fatura kontrollerindeki 3.ülke ibareleri nedeniyle yaşanılan sorunlar olmuştur. Taşıma evraklarının Romanya’ya düzenlenmiş olmasına rağmen ticaret yapılan ülkenin faturada Romanya dışında başka bir ülkenin olması durumunda Rumen makamları 3.ülke geçiş belgesi talep etmekte idi. Gerçekleştirilen toplantıda, taraflar kendi milli mevzuatlarında ilgili düzenlemeleri hayata geçirdikten sonra, söz konusu mağduriyetin karşılıklı olarak giderilmesi açısından, gerçekleştirilecek olan kontrollerde ticaret yapılan ülkeyi kontrol etmek yerine taşıma evraklarındaki yükleme ve varış ülkesini kontrol etmeleri öngörülmektedir.

Gerçekleştirilen toplantıya Derneğimiz temsilen İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin katılımış olup, ülkemizin artan ihracatı doğrultusunda Romanya üzeri Avrupa’ya gerçekleştirilen taşımaların sorunsuz gerçekleşmesi açısından önem taşıyan toplantının gerçekleştirilmesi sürecinde emeği geçen, başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Sayın Murat Baştor olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine ve sektör paydaşlarımıza teşekkür ederiz.