SRC-5 ve TMGD Sınav Tarihlerinde Değişiklik Yapılmıştır - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /EĞİTİM
  • /SRC-5 VE TMGD SINAV TARİHLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR
SRC-5 VE TMGD SINAV TARİHLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR
A+A-

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle Bakanlığımızca daha önce 12 Mart 2023 tarihinde yapılacağı ilan edilen Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Sertifikası (TMGD) ve Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitimi Sertifikası (SRC-5) sınavları 01 Nisan 2023 tarihinde aynı saatte ertelenmiştir.

Sözkonusu sınava ilişkin sınav başvuru ile sınav ücreti ödeme süresi 19 Mart 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

Ayrıca, sınav yeri (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon) tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi 19 Mart 2023 tarihine kadar yapabileceklerdir. Bu değişiklikler adaylar tarafından e-Devlet kapısı üzerinden aşağıdaki adımlar izlenerek yapılabilir veya adayların talep etmesi halinde eğitim aldıkları eğitim merkezleri tarafından kamu uygulama merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir.

SRC-5 için 1.Adım Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
2.Adım Mesleki Yeterlilik İşlemleri (SRC/ODY/ÜDY)
3.Adım SRC5 Mesleki Yeterlilik Sınav Başvuru/Güncelle
TMGD için 1.Adım Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
2.Adım Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) İşlemleri
3.Adım TMGD Sınav Başvuru/Güncelle

Diğer taraftan; “Olağanüstü Hal” ilan edilen illerde (Adana ve Diyarbakır için) sınav yapılacak binalara yetkili kurumlarca kullanım izni verilmediği takdirde, bu illere SRC-5 Sınavı için başvuran adaylar e-Devlet kapısı üzerinden tercih ettikleri ikinci sınav merkezlerine kaydırılacaktır. Bu illerden TMGD sınavına başvuran adaylar ise ikinci sınav yeri tercih bilgisini İdareye eğitim aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla bildirebileceği gibi mesai saatleri içerisinde 0 312 203 10 00 / 3740 nolu telefondan da iletebilirler.

Bu nedenle; adaylar sınav yeri tercihlerinde ikinci tercih olarak kendilerine uygun sınav yerini tercih etmeleri gerekmekte olup, aksi takdirde sınav yerleri İdare tarafından uygun görülen diğer sınav merkezlerine kaydırılacaktır.