Zorunlu Güzergah Uygulaması (Esendere Yönlendirme-Transit Geçişler) - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /ZORUNLU GÜZERGAH UYGULAMASI (ESENDERE YÖNLENDİRME-TRANSİT GEÇİŞLER)
ZORUNLU GÜZERGAH UYGULAMASI (ESENDERE YÖNLENDİRME-TRANSİT GEÇİŞLER)
A+A-

Zorunlu Güzergah Uygulaması

(Kendi tekerleri üzerinde hareket eden ve kendisi eşya olarak beyan edilen çekici cinsi araçlar Esendere Yönlendirme-Transit Geçişler)

Gümrükler Genel Müdürlüğümüzce iletilen bilgilendirmede, Gürbulak Gümrük Kapımızda devam etmekte olan inşaat faaliyetleri nedeniyle oluşabilecek yoğunlukların önlenmesine yönelik Bakanlıklarınca bazı idari tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulduğu bildirilmektedir.

Bu çerçevede, ülkemiz üzerinden transit olarak İran İslam Cumhuriyeti’ne gidecek, kendi tekerleri üzerinde hareket eden ve kendisi eşya olarak beyan edilen çekici cinsi araçlar, Gürbulak Gümrük Kapımızdaki inşaat faaliyetleri sonuçlanıncaya kadar giriş gümrük idarelerince çıkış yapmak üzere Esendere Gümrük Müdürlüğüne yönlendirilecektir.

Bu kapsamdaki araçlara ilişkin ülkemiz hareketli beyannamelerde, varış gümrük idaresi olarak Gürbulak Gümrük Müdürlüğü seçilmiş olması durumunda tescil işlemi yapılmayacak ve beyanname mükellefçe düzeltilmesini teminen reddedilecektir.

Yurtdışından başlatılmış beyanlarda ise beyanname üzerine gerekli meşruhat düşülerek, mükelleflere Esendere Gümrük Müdürlüğünden çıkış yapılması hususu tebliğ edilecektir. Bu kapsamdaki beyannamelere, Esendere Gümrük Müdürlüğünce varış gümrük idaresi değişikliği işlemi yapılacak olup, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 241 nci maddesinde yer alan idari para cezası uygulanmayacaktır.

Söz konusu uygulama 19.02.2024 tarihi itibariyle başlayacak olup, tüm üyelerimizin ilgili karara göre operasyonlarını organize etmesi rica olunur.