Yunanistan İle Gerçekleştirilen KUKK Toplantısında İkili ve Transit Belgelerde Artış Sağlandı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /YUNANİSTAN İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN KUKK TOPLANTISINDA İKİLİ VE TRANSİT BELGELERDE ARTIŞ SAĞLANDI
YUNANİSTAN İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN KUKK TOPLANTISINDA İKİLİ VE TRANSİT BELGELERDE ARTIŞ SAĞLANDI
A+A-
Yunanistan İle Gerçekleştirilen KUKK Toplantısında İkili ve Transit Belgelerde Artış Sağlandı
Bilindiği üzere Yunanistan ile uzun yıllardır yapılan görüşmelerde geçiş belgesi kotasında bir artış sağlanamıyordu. Bu konuda hem Bakanlıklarımız hem Derneğimizin bir çok temasları olmuştur. En son 12 Ekim 2021 tarihinde Derneğimiz ile OFAE ( Yunanistan Uluslararası Taşımacılar Derneği) arasında gerçekleştirilen olumlu toplantının devamında 25-26 Kasım 2021 tarihinde Yunanistan KUKK toplantısı gerçekleşmiştir

Gerçekleştirilen toplantıda;

•Normal şartlarda bir bir sonraki yılın kotasından mahsup edilen ilave belgelerin, Yunanistan tarafından sene içinde ilave alınan 11.000 ilave ikili belgenin bir sonraki seneden mahsup edilmemeyerek 2022 kotasından düşülmemesini yönünde mutabakata varılmıştır.
Tamamı ücretli olan 35.000 adet transit geçiş belgesi kotası 40.000 adede çıkarılmış olup söz konusu belgelerinin 20.000 adedinin ücretsiz, 20.000 adedinin ise ücretli olmasına karar verilmiştir.
10.000 adet ücretsiz, 10.000 adet ücretli olan ikili geçiş belgesi kotasının ise 13.000 adet ücretsiz, 13.000 adet ücretli olarak toplamda 26.000 adede çıkarılmasına karar verilmiştir.
•Gerçekleştirilen toplantıda, Derneğimiz ile OFAE arasında devam eden ikili görüşmelerin senede iki defa gerçekleştirilmesi hususunda mutabakata varılmıştır.

Bu doğrultuda, ilk kez ücretsiz transit geçiş belgesi temin edilmiş olup, alınan ücretsiz geçiş belgeleri ile sadece geçiş belgeleri konusunda sektörümüze yıllık 2.3 Milyon Euro tasarruf sağlanmıştır.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürümüz Heyet Başkanımız Sayın Murat Baştor başta olmak üzere Bakanlıklarımız burökratlarına, ekibine ve paydaşlarımıza sektörümüz adına teşekkür ederiz.

Yunanistan ile gerçekleştirilen KUKK toplantısına Derneğimizi temsilen İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Genel Koordinatör Nejla Albayrak, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin, Uzman Yardımcısı Muhammet Külal Holoğlu, Yunanistan Çalışma Grubu Başkanı Çetin Çimagil ve Yunanistan Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Tayfun Gülcüler katılım sağlamıştır.