Yunanistan Çiftçi Eylemleri Hakkında Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /YUNANİSTAN ÇİFTÇİ EYLEMLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
YUNANİSTAN ÇİFTÇİ EYLEMLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
A+A-
Yunanistan Çiftçi Eylemleri Hakkında Bilgilendirme

Atina Ticaret Müşavirliği Tarafından yapılan bilgilendirmeye istinaden; Yunan çiftçiler, yaklaşık bir aydır hükümetin girdi maliyetlerinde şiddetli artışlara yol açan tarım politikalarını protesto etmektedir.

Çiftçiler son olarak 15 Şubat 2024 tarihinde Kılkış ilindeki Kuzey Makedonya sınır kapısı ile Meriç ilindeki İpsala'ya bağlanan Kipi sınır kapısında traktörler ile tır geçişlerini engelleyecek şekilde barikat kurma girişiminde bulunmuş idi. Kipi sınır kapısı yakınlarında Egnatya otoyolu üzerinde 14 ve 15 Şubat tarihlerinde 13.00-15.00 ve 19.00-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilen eylemlerin önümüzdeki günlerde de devam etmesi ve tır geçişlerini aksatması beklenmektedir.

Ülke genelinde devam eden protestolarda zaman zaman güvenlik güçlerine direnen çiftçiler, 20 Şubat 2024 tarihinde başkent Atina'da büyük bir protesto düzenleme kararı almıştır. Edinilen bilgilere göre 20 Şubat tarihinde, çiftçilerin eylemleri Yunanistan genelinde limanlarda, gümrüklerde ve yollarda yoğunlaşırken ülkenin kırsal bölgelerindeki barikatlara kadar uzanacaktır.

Üyelerimize önemle duyurulur.