Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Sahiplerine Asgari Ücrette İhracat İndirimi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI SAHİPLERİNE ASGARİ ÜCRETTE İHRACAT İNDİRİMİ
YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI SAHİPLERİNE ASGARİ ÜCRETTE İHRACAT İNDİRİMİ
A+A-
Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Sahiplerine Asgari Ücrette İhracat İndirimi

Risk Yönetim, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü Asgari Ücret Tarifesi İndirimleri İhracat İşlemleri konulu bir yazı yayınladı.

Risk Yönetim, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesine ilişkin Tebliğe göre yapılacak indirimler hususunda açıklama yapıldı.

Söz konusu yazıda, Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesine ilişkin Tebliğin 5. Maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde; “b) Sektörel dış ticaret firmalarının, dış ticaret sermaye şirketlerinin, Onaylanmış Kişi Statü Belgesi, Onaylanmış İhracatçı Yetkisi ve/veya yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası sahibi firmaların ihracat işlemleri için Asgari Ücret Tarifesindeki ücretlerde % 25 oranında indirim uygulanabilir” denildiği belirtildi.

Söz konusu maddede belirtilen indirimler, sadece İHR-1 (Kesin İhracat İşlemleri (Dahilde İşleme Dahil)) hizmet kodu için değil tüm İhracat İşlemleri Hizmet Kodlarında yer alan hizmetler için uygulaması gerekmektedir, denildi.