Yeşil Kart Sigortalarında Filo İndirim/Artırımlarına İlişkin Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /YEŞİL KART SİGORTALARINDA FİLO İNDİRİM/ARTIRIMLARINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
YEŞİL KART SİGORTALARINDA FİLO İNDİRİM/ARTIRIMLARINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
A+A-
Yeşil Kart Sigortalarında Filo İndirim/Artırımlarına İlişkin Bilgilendirme

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmede, 2023 yılında Yeşil Kart Sigortası filo indirimlerinden faydalanabilecek filoların belirlendiği ve filo bazında firmalara gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı belirtilmiştir. Genel bilgilendirme kapsamında iletilen çalışma aşağıdaki bilgiler çerçevesinde sektörümüz ile paylaşılmaktadır.

“Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunun Yeşil Kart sigorta sertifikası için uzun yıllardır uygulamış olduğu filo indirim/artırım uygulamasına giren 2023 yılı filoları belirlendi. Buna göre 2023 yılı için filo kriterlerini karşılayan ve filo indirim/artırımından etkilenen 782 filo mevcuttur. Bunların içerisinden 622 kişi/kuruluş %20’ye varan filo indirimine hak kazanmıştır. Bu indirime hak kazanan filo sayısı toplam filo sayısının %80’ini oluşturmaktadır.

Filo indirim/artırım uygulaması, aynı vergi numarası veya TC numarası altında toplanmak kaydıyla herhangi bir işletene ait araç sayısı beş ve üzerinde olan ve kullanım tarzı ayırımı yapılmaksızın kişi/kuruluşlar için uygulanır.

Bu indirim ve artırım oranları hesap tarihi itibari ile son 3 yılda yazılan işlere ilişkin ödenen toplam hasar ile son 3 yılda yazılan işlere ilişkin hesap tarihindeki muallak hasar toplamının, son 3 yılda yazılan işlere ilişkin toplam prime oranlanması ile hesaplanır.

Buna göre, adı geçen yönteme uygun son 3 yılda yazılan işlere ilişkin hesap tarihi itibari ile tespit edilen toplam Hasar/Prim Oranı;

• % 0 - % 50 arasında olan işletenlere % 20 indirim,

• % 50 - % 70 arasında olan işletenlere % 10 indirim,

• % 80 - %100 arasında olan işletenlere % 30 artırım,

• % 100 ve üzerinde olan işletenlere % 50 artırım,

şeklinde uygulanır.

Hasarsızlık İndirimi / Hasarlılık Artırımı ile Filoya Özel İndirim / Artırımın aynı işletene ait araçta birleşmesi halinde sigorta primi, yukarıda belirtilen hak kazanılmış her türlü indirim veya artırımın birbirleri üzerinden uygulanması sonucu elde edilir.”

Bilgi edinilmesi rica olunur.