Yabancı Uyruklu Şoförlerin Kapıkule'de Şoför/Dorse Değişikliğine Dair İçişleri Bakanlığı Genelgesi Yayınlandı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
23.05.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
8 KM
TIR PARKI
3322 ARAÇ
AKARYAKIT
16.690 TL
Hamzabeyli (TR)
23.05.2022
İHRACAT
21 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.680 TL
Ipsala (TR)
23.05.2022
İHRACAT
5 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.690 TL
Gürbulak (TR)
23.05.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
469 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
23.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
2560 ARAÇ
Sarp (TR)
23.05.2022
İHRACAT
17 KM
İTHALAT
14 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
23.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
23.05.2022
İHRACAT
10 KM
İTHALAT
8 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
23.05.2022
İHRACAT
10 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
 • ANASAYFA
 • /ÖNEMLİ DUYURULAR
 • /YABANCI UYRUKLU ŞOFÖRLERİN KAPIKULE'DE ŞOFÖR/DORSE DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ YAYINLANDI
YABANCI UYRUKLU ŞOFÖRLERİN KAPIKULE'DE ŞOFÖR/DORSE DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ YAYINLANDI
A+A-
Yabancı Uyruklu Şoförlerin Kapıkule'de Şoför/Dorse Değişikliğine Dair İçişleri Bakanlığı Genelgesi Yayınlandı

Koronavirüs (Covid19) salgını nedeniyle birçok ülke ile sınır kapılarımızdan geçişler durdurulmuş ve pek çok ülke vatandaşının ülkemize girişi yasaklanmıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan genelgelerde; dış ticaretin devam etmesi adına ülkemize giriş çıkış yapması zorunlu olan tır şoförleri başta olmak üzere, ilgili kişilerin giriş çıkışlarında uygulanacak usul ve esasların Sağlık Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının görüşlerine göre belirleneceği bildirilmiştir.

Bu kapsamda, uluslararası ticaretin daha sağlıklı ve hızlı sürdürülebilmesi, ticari açıdan çok önemli bir konumda bulunan Bulgaristan sınırımızdaki Kapıkule Sınır Kapısında karşılaşılan sorunların önüne geçilmesi amaçlarıyla yük taşımacılığının aşağıda sıralanan hususlar çerçevesinde uygulanmasına karar verilmiştir.

 • Kapıkule Sınır Kapısı yakınında bulunan GTİ TIR Parkı izole alanında hali hazırda Türk uyruklu şoförler için uygulanan şoför veya dorse değişimi işlemleri yabancı uyruklu şoförler için de her türlü sağlık kontrolünden geçmek, araçları dezenfekte edilmek ve Türkiye’ye giriş yapmamak koşulu ile uygulanabilecektir.
 • Yabancı uyruklu şoförler Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yapmak istediklerinde, dorse/çekici değişikliği yapacaklarını, ihracat/ithalat yükü taşıyan araçların bilgisinin de bulunacağı bir form ile beyan edeceklerdir.
 • İhracat yükü taşıyan aracın TIR parklarında olup olmadığı sistem üzerinden kontrol edilecektir.
 • İhracat yükü taşıyan aracın TIR parklarında olmaması halinde aracın Kapıkule gümrük sahasına girişine izin verilmeyecektir.
 • İhracat yükü taşıyan aracın TIR parklarında olduğu teyit edilirse, ithalat yükü taşıyan aracın dezenfeksiyon işlemine müteakip plaka okuma sistemi üzerinden saha giriş kaydı yapılacaktır.
 • Yasaklı ülke çıkışlı ve 14 günlük izolasyon süresi dolmamış yabancı sürücü pasaport noktasına geldiğinde dorse/şoför değişikliği yapmak istediğini beyan eden formu görevli polis memuruna verecektir.
 • Pasaport işlemine müteakip aynı peronda şoförün sağlık kontrolü Sağlık Bakanlığı personelince yapılacaktır.
 • Değişim yapacak yabancı şoför sağlık birimine pasaport ve iletişim bilgilerini verecektir.
 • Gümrük işlem süreçleri tamamlandıktan sonra Türkiye'ye giriş yönündeki araç, çıkış yönündeki değişim aracı ile GTİ TIR Parkı izole alanda buluşacaktır.
 • Her iki yöndeki araçların hazır olması halinde araçlar en kısa sürede dorse/şoför değişikliğine tabi tutularak işlem süreçleri tamamlanacaktır.
 • Mahreçten gelen yabancı uyruklu şoför bu kez çıkış yönüne geçerek pasaport dahil gümrük işlem süreçlerini tamamlayacaktır.


Üyelerimizin bilgisine sunulur