UND, “TAŞIMACININ BAŞUCU KİTABI”NI TANITTI - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /UND, “TAŞIMACININ BAŞUCU KİTABI”NI TANITTI
UND, “TAŞIMACININ BAŞUCU KİTABI”NI TANITTI
A+A-
UND, “TAŞIMACININ BAŞUCU KİTABI”NI TANITTI

UND, sektör firmalarını, hukuki durumlar karşısında bilgilendirmek ve yanlarından ayırmayacakları bir kaynak kitap olarak hazırlanan “Taşımacının Başucu Kitabı”nı tanıttı. 10 yıllık birikimle konusunda uzman Avukatlar tarafından hazırlanan kitapta, taşımacıların karşılaştıkları hukuki durumlarda neler yapacakları yer alırken; sözleşme, talimat ve tutanak örnekleri de bulunuyor.

Taşımacının Başucu Kitabı’nın lansmanı 25 Mart’ta Dedeman İstanbul Otel’de yapıldı. Kitabın tanıtımını UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras ile yazarlar; Av. Naz Ege Ege, Av. Dr. Turkay Özdemir, Av. Egemen Gürsel Ankaralı yaptı. Kitabın basılmasına destek veren sponsor firmaları temsilen DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak, TOBBUND Genel Müdür Mehmet Uylukçu ve TIRSAN Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu da tanıtımda yer aldı.

ARAS: HERKESİN BAŞUCUNDA BULUNDURMASI GEREKEN BİR KİTAP

UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras, Taşımacının Başucu Kitabı’nın sektör firmalarının yanlarından ayırmayacakları bir kitap olması için hazırlandığını söyledi. Aras, kitabın alanında uzman hukukçular tarafından hazırlandığını aktararak, “Sektörümüze maksimum fayda sağlayacak ve güncel ihtiyaçlara cevap verecek nitelikteki bu kitapta; sektörümüzün ihtiyaç duyduğu CMR & TTK (Türk Ticaret Kanunu), Gümrük ve Kaçakçılık Kanunu, İş Kanunu, Sigorta Sorumlulukları, KVKK ve bunlarla sınırlı olmamak üzere faaliyet alanlarını içeren tüm sözleşme, talimat, tutanaklar ve pratikte bunların uygulanmasını içeren bilgi notları yer alıyor” dedi.

Kitabın yazarları Avukat Naz Ege Ege’ye, Avukat Egemen Gürsel Ankaralı’ya ve Avukat Dr. Turkay Özdemir’e tüm emekleri ve katkıları için teşekkür eden Aras, “Taşımacının Başucu Kitabı’nın” yayınlanması için katkılarını esirgemeyen; Platin Sponsorumuz DFDS Denizciliğe, Altın Sponsorumuz TIRSAN Treylere, Gümüş Sponsorumuz IVECO’ya ve Özel Sponsorumuz TOBB UND’ye şahsım, UND Yönetim Kurulu ve sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

YAZARLARDAN UND’YE TEŞEKKÜR

Taşımacının Başucu Kitabı’nın yazarları yaptıkları açıklamada UND’ye Karayolu Taşımacılık Sektörünün bugünlere gelmesinde sağladığı katkılar ve çalışmalar için teşekkür ettiler.

Av. Naz Ege Ege, “Bu kitabın sektöre önemli katkısı olacak. Çünkü çok önemli üstadlarla çalıştık. Bu kitabın hazırlanmasında büyük emek gösterdik. UND Hukuku Çalışma Grubu ile yaklaşık 11 yıldır sektörün sorunlarını masaya yatırıp sektörün hukuki soranlarına çözüm bulmak için çalışmalar yürüttük” dedi.

Av. Egemen Gürsel Ankaralı, “UND klasik bir meslek örgütü değil. Geniş vizyonu, misyonu ile, uluslararası ticarete etki ediyor ve yurt ekonomisine büyük fayda sağlıyor. Lojistikle uğraşan hukukçular olarak UND ile çok rahat çalışıyoruz çünkü altyapısı ve vizyon genişliği var. UND bizim bu kitabı hazırlamamızda ateşleyici güç oldu” dedi.

Av. Dr. Turkay Özdemir, “UND hukukun, eğitimin, mesleki yeterliliğin bilincine sahip bir örgüt. Karayolu taşımacılarının meslek odası gibi geliyor bana. Çünkü kanun yapma konusunda önemli çabalar gösteriyor. İyi ki UND var ki karayolu taşımacılığı bu noktaya geldi. Konu başlıklarını ve içerikleri UND belirledi. Her başlıkla ilgili önemli bilgiler bulacaksınız” dedi.

SPONSOR FİRMALAR SEKTÖRE DESTEK VERMEKTEN DUYDUKLARI MEMNUNİYETİ DİLE GETİRDİ

Platin Sponsor olarak destek sağlayan DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu: “Bu çalışmanın destekçisi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Altın sponsor olan Tırsan’ın Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu; Tırsan olarak sektörü her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Gümüş Sponsor olan Iveco’nun Genel Müdürü Hakkın Işınak, “Bu kitabın bir kısmını okudum. İlk dikkatimi çeken hukuki durumları örneklerle anlatması oldu. Böyle bir yapıtın parçası olmaktan şirketim adına gurur duyuyorum” dedi.

TOBBUND Genel Müdür Mehmet Uylukçu da; “UND taşımacılık sektörünün öncü kuruluşu. Çok önemli bir başucu kitabı. İçinde önemli emsal kararlar var. Hem bizim ekibimizin hem de nakliyecilerin faydalanacağı bir eser ortaya çıkmış” ifadelerini kullandı.

TAŞIMACININ BAŞUCU KİBABINDA NELER VAR?

Taşımacılık sektöründe çalışan tüm tarafların ilgi alanlarına göre farklı şekillerde faydalanabileceği bir eser olarak hazırlanan Taşımacının Başucu Kitabı ile özellikle kara taşımacılığı sektöründe, yetki belgesi alarak girişilen faaliyetlerin en başından en sonuna kadar tüm katılanların hukuki bir mesele ile karşılaştığında pratik bilgilere ulaşmasının sağlanması hedefleniyor. Düzenlenen işveren – işçi arası ilişkiler süreci, dış ticarette tedarik, yükleme, boşaltma dahil eşya taşıma süreci, gümrükleme süreci, depolama süreci ve sigorta süreci de dahil olmak üzere örnek sözleşmeler, belgeler, tutanaklar kitapta yer alıyor. Bu evrakların neden, nasıl ve kimler tarafından düzenleneceğinin kolayca anlaşılması hedefleniyor.

Kitapta, sözleşmelerin ve her türlü bilgi ve belgenin görsellerinin ve/veya örnekleri bulunuyor. Akademik bilgiden ziyade yazarların yürüttüğü avukatlık ve danışmanlık, eğitim öğretim ve uzmanlık alanlarındaki hizmetler ile uygulamalardan edindikleri pratik bilgiler yalın bir şekilde ele alınıyor.