UND, Kazakistan OHAL Değerlendirmesi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /UND, KAZAKİSTAN OHAL DEĞERLENDİRMESİ
UND, KAZAKİSTAN OHAL DEĞERLENDİRMESİ
A+A-

06.01.2022, IRU duyurusu,

Kazakistan’da Yaşanan Olağanüstü Hal

IRU’nun 06.01.2022 tarihli duyurusunda, Kazakistan’da ülke genelinde olağan üstü hal ilan edildiği, ülkenin sınırlarında ve çeşitli noktalarında TIR kuyrukları olduğu, araç trafiğinin durdurulduğu ve ülke genelinde internet sistemlerinde kesintiler yaşandığı bildirilmektedir.

IRU, üyesi olan dernekler üzerinden taşımacılara, Kazakistan’a ve Kazakistan’dan, yeni bir duyuruya kadar taşıma planlanmamasını tavsiye etmektedir.

06.01.2022, UND’nin Azerbaycan-Kazakistan arasında çalışan gemi hususunda, Caspar Denizcilik ile gerçekleştirdiği görüşme

Caspar Denizcilik’ten alınan bilgilere göre Azerbaycan ve Kazakistan arasında çalışan gemi seferleri durdurulmuştur.

Kazakistan’a varmak üzere seferde bekleyen gemiler ise Kazakistan’ın kabulünü beklemektedir.

05.01.2022

Kazakistan Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgilere göre; Kazakistan’ın batısındaki Janaözen kentinde baş gösteren protesto eylemleri ülke geneline yayılmakta olup, Almatı, Nur-Sultan, Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edilmiştir.

Ülkede bazı iletişim araçları çalışmamaktadır (telegram, whatsapp, mobil operatörler gibi) ve internet kesintileri yaşanabilmektedir, Hükümet’in istifası kabul edilmiştir.

Ülkede olağanüstü halin 19 Ocak'a kadar uygulanacağı bilgisi paylaşılmış olup, 04.01.2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, 23:00 - 07:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağının uygulanması, halka açık etkinliklerin yasaklanması, insanların ve araçların hareketlerinin kısıtlanması hususları yer almaktadır.

Başta Almatı, Nur-Sultan ve Mangistau şehirleri olmak üzere, Kazakistan’a taşıma yapacak firmaların bahse konu protestolar sebebiyle oluşabilecek güvenlik sorunlarına ve risklerine karşı dikkatli olmaları, gerekli durumlarda güvenli TIR parklarında araçlarını bekletmeleri önemle rica olunur.