Ukrayna-Rusya Transit Yasağı Hususunda Önemli Bilgilendirme! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
 • ANASAYFA
 • /ÖNEMLİ DUYURULAR
 • /UKRAYNA-RUSYA TRANSİT YASAĞI HUSUSUNDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
UKRAYNA-RUSYA TRANSİT YASAĞI HUSUSUNDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
A+A-
Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı tarafından 24 Haziran 2019 tarihli, 290 numaralı karar doğrultusunda, Rusya Federasyonu toprakları üzerinden 3ncü ülkelere taşınan geçici yasaklı tarım ürünlerinin, ham maddelerin ve gıdaların taşınmasında kullanılan araçların Global Navigasyon Uydu Takip Sistemi GLONASS sistemi ve mühür kullanılarak transit geçmesine izin verileceği bildirilmektedir. Sürücülerin elinde ödeme makbuzlarının elinde olması da zorunlu olacaktır.
 
Karar doğrultusunda Rus Hükümetine aşağıdaki talimatlar verilmiştir.

 
 1. Rusya Federasyonu sınırları üzerinde yasaklı ürünlerin uluslararası transit taşınmasını gerçekleştirmek üzere yerleşik ve mobil kontrol noktası listesi belirlenmesi
 2. Eşyanın transit taşınması için prosedürlerin belirlenmesi
 3. GLONASS teknolojisiyle takip edilecek mühür sisteminin oluşturulması
 4. Kayıt ve başvuru evraklarının düzenlenmesi için prosedürlerin belirlenmesi
 5. GLONASS teknolojisiyle takip edilecek mühür sisteminin oluşturulması ve operasyonel hale getirilmesi
 
UND’nin Notları :
 
 • Rusya Federasyonu İdari Kurallar yasasına göre sürücünün elinde gerekli evrakların olmaması durumunda 100.000 ve 150.000 Ruble arasında ceza uygulanabilir.
 • Uygulamanın kararı Cumhurbaşkanı talimatı doğrultusunda verilmiş olup, Hükümetin uygulama hususunda çalışmalarının sonuçlanması ve uygulamanın detaylarının açıklanması gerekmektedir. Uygulamayla ilgili Hükümetin bilgilendirilmesi Derneğimizce takip edilmekte olup, yayınlanmasıyla bilahare üyelerimize bilgi verilecektir.
 • Söz konusu kanun, sadece Ukrayna ve Rusya üzerinden Kazakistan gibi 3ncü ülkelere taşınan transit yükleri kapsamaktadır. Rusya’nın daha önce Derneğimiz duyurularında belirtilen Ukrayna’dan veya Ukrayna üzerinden Rusya’ya taşınan ürünlere getirdiği ithalat kısıtlaması devam etmektedir.