TMGD ve SRC-5 Eğitimleri Ve Sınavları Hakkında Duyuru - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /TMGD VE SRC-5 EĞİTİMLERİ VE SINAVLARI HAKKINDA DUYURU
TMGD VE SRC-5 EĞİTİMLERİ VE SINAVLARI HAKKINDA DUYURU
A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından TMGD ve SRC-5 eğitimleri ve sınavları hakkında duyuru yapılmıştır

Duyuruya göre, Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, yayılımın önlenmesi ve virüse maruz kalmış vakalar ile temasın sınırlandırılması amacıyla; sınıf ortamında yüz yüze eğitim formatında düzenlenen TMGD ve SRC-5 eğitim programlarının 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzaktan canlı eğitim (Senkron (eş zamanlı) online eğitimler) yöntemiyle de gerçekleştirilmesi uygulamasına son verilmiştir. Ancak, Duyuru tarihi itibariyle Bakanlığımız U-Net otomasyon sistemi üzerinden bildirilen ve devam etmekte olan eğitimler aynı yöntemle tamamlanacaktır. Söz konusu salgın hastalıkla ilgili gelişmelere göre bu konuda yeniden düzenleme yapılabilecektir.

Bakanlık tarafından SRC-5 ve TMGD eğitimi vermek üzere yetkilendirilen eğitim kuruluşlarınca açılacak eğitim dönemleri, eğitime kayıtlı asil ve yedek tüm eğiticilerin E-Devlet Sisteminden onayı ile geçerli hale gelecektir. Aksi takdirde eğitim sistem tarafından iptal edilecektir.

2021 yılı içerisinde yapılacak TMGD sınavlarında ADR 2021, RID 2021 ve IMDG Kod 2018 yılı www.uhdgm.gov.tr adresinde “Mevzuat” linki altında yayımlanan dokümanlar geçerli olacaktır

Diğer taraftan, Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımının önlenmesi ve virüse maruz kalmış vakalarla temasın sınırlandırılması amacıyla, Bakanlık tarafından yapılacak SRC-5 ve TMGD sınavlarında Hayat Eve Sığar (HES) Kodu uygulaması yapılacaktır. Sınav öncesi (son bir gün içerisinde) Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden yapılacak toplu HES Kodu sorgulamasında, Koronavirüs (Covid-19) tanısı konmuş veya temaslı olarak “RİSKLİ” grupta görülen ve karantina altında bulunması gereken adaylar sınava alınmayacaktır.

Ancak, sınav günü “RİSKLİ” durumları “RİSKSİZ” duruma dönenler, sınav başlamadan bu durumu HES uygulamasından Sınav Bina Sorumlularına göstermeleri halinde sınava girebileceklerdir.

Sınava katılacak adayların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları toplum sağlığı ve sorumluluğu açısından önem arz etmektedir.