TIR Sürücüleri için Yurtdışında Geçerli “SGK Sağlık Hizmetleri” ve “Seyahat Sağlık Sigortaları” Hakkında Önemli Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
 • ANASAYFA
 • /ÖNEMLİ DUYURULAR
 • /TIR SÜRÜCÜLERİ İÇİN YURTDIŞINDA GEÇERLİ “SGK SAĞLIK HİZMETLERİ” VE “SEYAHAT SAĞLIK SİGORTALARI” HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
TIR SÜRÜCÜLERİ İÇİN YURTDIŞINDA GEÇERLİ “SGK SAĞLIK HİZMETLERİ” VE “SEYAHAT SAĞLIK SİGORTALARI” HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
A+A-

Bilindiği üzere, özellikle pandemi süreci sonrasında sürücülerimizin yurtdışına yapmış oldukları taşımalarda kullanılan sağlık poliçeleri (SGK Yurt dışı sağlık hizmetleri ve seyahat sağlık sigortaları) ve teminatları konusu daha da önemli hale gelmiştir. Konunun sektörümüz açısından öncelik ve önemi çerçevesinde bir bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda, Derneğimiz tarafından derlenen ve güncel bilgilerden oluşan detaylar aşağıdaki gibidir;

 1. SGK Yurtdışı Sağlık Hizmetleri

Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında, güncel olarak 15 ülkede sağlık sigortası hükümleri uygulanmaktadır.

Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, KKTC, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Karadağ, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Arnavutluk, Lüksemburg ve Hırvatistan.

Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Göre Yurtdışında Sağlık Yardımlarından Kimler Yararlanabilmektedir?

 • Geçici görevle yurtdışına gönderilen sigortalılar, (Geçici olarak yurtdışında görevlendirilen uluslararası lojistik firma çalışanları/sürücüleri bu kapsama girmektedir.
 • Sürekli görevle yurtdışına gönderilenler ile beraberlerindeki bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri,
 • Öğrenim amaçlı olarak yurtdışında bulunan sigortalılar ve emeklilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri,
 • Turistik amaçlı olarak yurtdışında bulunan sigortalılar ve emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri,
 • Daimi olarak yurtdışında ikamet eden sigortalıların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri ile emeklilerle bunların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri,

Yurtdışında Sağlık Yardımlarından Yararlanılması Nasıl Sağlanır?

 • Başvuru: Sürücü dilekçe ve SGK işe giriş bildirgesi ile ilgili SGK İl Müdürlüğüne (İstanbul için Beşiktaş, Kartal Müdürlükleri) başvuru yapacaktır. (Dilekçe örneği haber ekinde yer almaktadır. Çalışanın en az 30 gün SGK’lı olması gerekmektedir.)
 • Dilekçede güzergah belirtilmelidir. Dilekçe sonunda yer alan bölüme sürücünün seyahat edeceği ülkelerin (güzergahı) belirtilmesi gerekmektedir.
 • SGK Denklik Belgesi temin edilmelidir. SGK’ya yapılacak başvuru sonrasında (SGK yoğunluğuna göre ortalama 2-3 gün içinde temin edilebilmektedir) denklik/uygunluk belgesi verilmektedir.
 • Sigorta Kapsamı: Söz konusu SGK kapsamı “acil” durumları içermekte olup, standart özel seyahat sağlık sigortalarında bulunmayan kalp krizi, Covid-19 vb. hastalıkları teminat altına almaktadır.
 • Hastalık halinde, sürücü bulunduğu ülkenin “Kamu Hastanelerinde” Türkiye’den aldığı denklik belgesi ile tedavi olabilecektir. Sürücü hastaneye herhangi bir ücret ödemeyecektir.

SGK Yurtdışı Sağlık Hizmetlerinin Avantaj/Dezavantajları

Avantajlar

Dezavantajları

Teminat sınırı bulunmamaktadır.

Bürokratik süreç.

Avrupa’da 15 ülkede geçerlidir.

Ticaretimizin yoğun olduğu İtalya, İngiltere, İspanya gibi ülkeler kapsam dahilinde değildir.

Covid-19 hastalığı kapsam dahilindedir.

Kalp krizi vb. acil durumlar kapsam altındadır.

Maliyeti bulunmamaktadır.

 1. Piyasada Satışı Yapılan ve Covid-19’u Teminat Altına Alan “Seyahat Sağlık Sigorta Poliçeleri”

Covid-19 teminatını da kapsayan seyahat sağlık poliçeleri bazı sigorta şirketleri tarafından düzenlenebilmektedir. Poliçe düzenleyebilen şirketler arasında Anadolu Sigorta, Axa Sigorta, Groupama ve Sompo Japan yer almaktadır.

Söz konusu sigorta poliçeleri 30.000 € teminatlı olup Covid-19’u kapsamakta ve pek çok özel şart ve istisnaları bulunmaktadır. Bazı poliçelerde, örneğin, teşhise yönelik testler kapsam dışı olup, salgına yakalanma yeri Türkiye olması halinde sigorta poliçesi kapsam dışı kalabilmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.