Slovenya’ya Girişlerde Covid-19 Testi Zorunlu Hale Geldi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
 • ANASAYFA
 • /ÖNEMLİ DUYURULAR
 • /SLOVENYA’YA GİRİŞLERDE COVİD-19 TESTİ ZORUNLU HALE GELDİ
SLOVENYA’YA GİRİŞLERDE COVİD-19 TESTİ ZORUNLU HALE GELDİ
A+A-
Slovenya’ya Girişlerde Covid-19 Testi Zorunlu Hale Geldi

Lübliyana Büyükelçiliği tarafından yayımlanan duyuruya istinaden;

Sloven Hükümetinin aldığı karar uyarınca, 15 Temmuz’dan itibaren ülkelerin Covid-19 salgını durumlarına göre kırmızı, turuncu ve yeşil liste şeklindeki sınıflandırmaların sona erdirileceği ve Slovenya’ya karantinadan muaf olarak giriş yapmak için ülke ayrımına gidilmeksizin test, aşı ya da Covid-19 geçirmiş olma şartlarından birini karşılamanın gerekeceği açıklanmıştır.

Ayrıca, TIR şoförlerine, transit geçiş yapanlara ve diplomatik pasaport hamillerine tanınan istisnaların kaldırılacağı, karantinadan muaf tutulmaları için bu grupların da test/aşı/Covid geçirmiş olma hususunda belge sunmaları gerekeceği duyurulmuştur. 15 yaş altı çocuklar ise bu şarttan muaf tutulmaktadır.

Buna göre, Slovenya’ya 10 günlük karantinadan muaf şekilde giriş yapabilmek için aşağıda kayıtlı şartlardan birini sağlamak gerekmektedir:

-Son 72 saat içinde yaptırılmış PCR testinin ya da son 48 saat içinde yaptırılmış hızlı antijen testinin negatif sonuç belgelerinin ibrazı,

-Son 6 ay içinde Covid geçirildiğine dair PCR pozitif test sonuçları ya da doktor raporlarının ibrazı (üzerinden 10 gün geçmiş olması kaydıyla),

-Aşağıda kayıtlı aşıların karşılarında belirtilen doz ve süre koşullarının karşılandığına dair İngilizce, QR kod içeren dijital ya da basılı belge ibrazı.

 • Coronavac (Sinovac) – İkinci dozdan 14 gün sonra
 • Biontech (Pfizer) – İkinci dozdan 7 gün sonra
 • Sputnik – İkinci dozdan 14 gün sonra
 • Sinopharm - İkinci dozdan 14 gün sonra
 • Moderna - İkinci dozdan 14 gün sonra
 • Astrazeneca – İlk dozdan 21 gün sonra
 • Johnson – İlk dozdan 14 gün sonra
 • Covishield - İlk dozdan 21 gün sonra

Yukarıda kayıtlı koşulları taşımayanlardan Slovenya’da ikamet izni olanların girişine 10 gün karantina şartıyla izin verileceği, ikamet izni bulunmayanların ise bu süre boyunca kalacak yerlerinin bulunduğunu belgelemeleri halinde keza 10 gün karantina şartıyla girişlerine müsaade edileceği açıklanmıştır.

Lübliyana Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgiye istinaden sürücülerimizin Slovenya sınırında test yaptırabilecekleri test merkezleri bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, sürücülerimizin Slovenya güzergahı üzerinde yer alan Hırvatistan ve Sırbistan'da test yaptırma imkanı bulunmaktadır.

Hırvatistan PCR test merkezleri için lütfen tıklayınız.

Belgrad Büyükelçiliğimiz tarafından yayımlanan ve Sırbistan'da PCR testi yaptırabilecek merkezlere ilişkin duyuruya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Üyelerimize önemle duyurulur.