Slovenya'dan Transit Geçişler 12 Saat İle Sınırlandırılmıştır - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /SLOVENYA'DAN TRANSİT GEÇİŞLER 12 SAAT İLE SINIRLANDIRILMIŞTIR
SLOVENYA'DAN TRANSİT GEÇİŞLER 12 SAAT İLE SINIRLANDIRILMIŞTIR
A+A-
Slovenya'dan Transit Geçişler 12 Saat İle Sınırlandırılmıştır

Lübliyana Büyükelçiliği tarafından yayınlanan duyuru kapsamında Slovenya'dan transit geçiş süresinin 12 saat ile sınırlandırıldığı ifade edilmiş olup IRU tarafından yapılan duyuru ile söz konusu uygulamadan uluslararası tır şoförlerinin muaf olmadığı açıklanmıştır.

Diğer yandan, Slovenya’dan transit geçiş yapmak isteyen vatandaşlarımızın aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurmaları gerektiği ayrıca ifade edilmiştir;

- Slovenya Hükümeti’nin Covid-19 salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında aldığı karar uyarınca, Slovenya’dan transit geçiş süresi 12 saatle sınırlandırılmıştır. Vatandaşlarımızın, sözkonusu süre sınırını aşmalarına yol açacak konaklama ve uzun molalar gibi durumlardan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Sözkonusu sürenin elde olmayan nedenlerle aşılması halinde ivedilikle Sloven polisine bilgi verilmesi gerekmektedir.

- Sınırlarda sağlık kontrolü yapıldığında Covid-19 belirtisi görülmesi durumunda Slovenya’ya giriş izni verilmeyecektir.

- Ülkemize seyahat edecek vatandaşlarımızın, transit geçiş süresinin 12 saatle sınırlandırılmış olmasını da göz önünde bulundurarak, yola çıkmadan önce mutlak surette pasaportlarının geçerlilik süresini kontrol etmeleri ve süresi biten pasaportlarını zamanında yenilemeleri gerekmektedir. Süresi biten pasaportlar, mevcut şartlarda transit geçiş işlemlerinde sıkıntı yaratacağı gibi, bu durumdaki vatandaşlarımıza geçerli bir seyahat belgesi hamili olmadan Slovenya’ya giriş yaptıkları için ayrıca 500 Avro para cezası da uygulanmaktadır.

- Slovenya’da vinyet (otoyol pulu) uygulaması mevcuttur. Otoyol gişelerinde vinyet satışı yapılmamakta olup otoyola girilmeden önce ya da otoyoldaki ilk benzin istasyonundan (tercihen Slovenya’ya giriş yapılmadan önce alınması riski ortadan kaldıracaktır) bu pulların satın alınıp araçların ön camına görünür şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Yapıştırılmayan vinyetler yok kabul edilmekte ve 300 Avro para cezası uygulanmaktadır.

- Slovenya’da hız sınırı meskûn mahallerde 50, şehirlerarası yollarda 90, otoyolda 130 km’dir. Aşırı hız dolayısıyla kesilen cezaların miktarı hız aşımının şehir içinde, şehir dışında, çevre yolu ve otoyollarda olmasına ve aşılan km’ye göre değişmekte ve 1.200 Euro’ya kadar ulaşmaktadır. Hız cezaları, vatandaşlarımızın AB içindeki adreslerine gönderilmektedir.

Büyükelçilik resmi duyuru metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.