Slovenya’da Otoyol ve Otoban Dinlenme Alanlarında Araçların Park Edilmesi Hakkında Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /SLOVENYA’DA OTOYOL VE OTOBAN DİNLENME ALANLARINDA ARAÇLARIN PARK EDİLMESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
SLOVENYA’DA OTOYOL VE OTOBAN DİNLENME ALANLARINDA ARAÇLARIN PARK EDİLMESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
A+A-
Slovenya’da Otoyol ve Otoban Dinlenme Alanlarında Araçların Park Edilmesi Hakkında Bilgilendirme

Sloven Otoyol İdaresi tarafından iletilen bilgilendirmeye istinaden;

11 Ağustos 2021 tarihinde, Slovenya’da araçların otoyol ve otoban dinlenme alanlarında park edilmesini düzenleyen Karayolu Trafik Kuralları Yasasının yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.

Buna göre;

  • İzin verilen azami ağırlığı 3,5 tonu aşan otobüs ve kargo araçları, trafik sinyalizasyonuna göre en fazla 25 saat boyunca işaretli park yerlerine park edebilir. Otoyol ve otobanda sadece römorklu araç park etmek yasaktır. Eğer yük taşımacılığı trafiği bir karar ile 25 saatten fazla yasaklanmış ve sınırlandırılmış ise bu süre içerisinde araçların park edilmesine izin verilmektedir. İhlaller için öngörülen para cezası sürücü için 300 Euro ve tüzel kişi için 1.000 Euro’dur.
  • İzin verilen azami ağırlığı 3,5 tona kadar olan motorlu araçlar, trafik sinyalizasyonuna göre sadece işaretli park yerlerine park edebilir. Bu kurala uymayan sürücüler için 150 Euro para cezası uygulanacaktır.
  • Sürücüler, ön camın iç kısmında park başlangıcının tarihini ve saatini gözle görülür bir şekilde işaretlemek zorundadır. Bu kurala uymayan sürücüler için 150 Euro para cezası uygulanacaktır.
  • Acil bir durum nedeniyle durmak veya ilk yardım hizmeti almak dışında, acil durum şeridinde veya acil durum araç çekme alanında araç kullanmak, park etmek veya durmak yasaktır. Söz konusu kuralın ihlali durumunda öngörülen para cezası sürücü için 300 Euro, tüzel kişi için ise 1.000 Euro’dur.
  • Yetkililer, yanlış park edilmiş ve sahibi belirlenemeyen araçlara sürüşü engelleyecek teknik bir cihaz yerleştirebilir veya tekerlek kilidi takabilir. Cihazın yerleştirilmesi, aracın çekilmesi veya hasar maliyetleri aracın sahibi veya sürücüsü tarafından ödenir.
  • İşaretli bir park yerinin dışına park edilen veya işaretli bir park yerine 30 günden fazla park edilen araçlar, yetkililer tarafından çekilecek (maliyet araç sahibine aittir) olup 3 ay sonra imha edilecek veya satılacaktır.

Trafik işaretlerini gösteren bilgilendirme görseli için lütfen tıklayınız.

Üyelerimize önemle duyurulur.