Slovakya - Yeni Yol Ücreti Düzenlemesi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /SLOVAKYA - YENİ YOL ÜCRETİ DÜZENLEMESİ
SLOVAKYA - YENİ YOL ÜCRETİ DÜZENLEMESİ
A+A-
Slovakya - Yeni Yol Ücreti Düzenlemesi

Bratislava Ticaret Müşavirliğimizden Derneğimize iletilen yazıda, 1 Mart 2022 tarihinden itibaren ağırlığı 3,5 tonu geçen araçların Bratislava şehiriçi trafiğini rahatlatmak amacıyla bazı yollarda ücrete tabi tutulacağı bildirilmektedir.

Yazıda devamla, geçtiğimiz yıl, D4 otoyolunun (Bratislava bypass) ve R7 Bratislava - Holice'nin (-Dunajská Streda) bazı bölümlerinin tamamlandığı ve yeni otoyol ücretlendirmesinin, D4 / D2 Bratislava kavşağı, Jarovce - Lužný Most - D4 / R7 Bratislava kavşağı, güney - R7 / D1 Bratislava kavşağı, Žilina yönündeki Nivy - D1 karayolu bölümünde, transit trafiği Avusturya / Macaristan – Žilina ve tam tersi istikamet ile yeni Tuna köprüsü boyunca yönlendiren ücretsiz bir koridor yaratacağı ifade edilmektedir.

Bahse konu düzenleme, ücrete tabi tutulacak olan D1 / D2 Bratislava kavşağı, Pečňa - D1 / R7 Bratislava kavşağı, Tuna Nehri üzerindeki Přístavavný Most (Liman Köprüsü) dahil olmak üzere Nivy karayolu bölümlerindeki transit trafiği hafifletmeyi ve böylece Bratislava şehiriçi trafiğine olan olumsuz etkileri azaltmayı hedeflemektedir. 2024’te tamamlanması beklenen D1/D4 kavşağının tamamlanmasının ardından, transit koridoru, yapım aşamasında olan D1 karayolu kavşağına kadar tüm D4 güzergahından tam anlamıyla yararlanacak şekilde yönlendirilecektir.

Bununla birlikte, söz konusu düzenleme ile karayolunun D2 Bratislava, Lamač - Bratislava, Nivy kesimi de ücretlendirilerek en önemli transit koridor olan D2 CZ - Kúty - Bratislava - HU karayolunun tamamı ücretlendirilmiş olacaktır. Bu değişikliklerin, "user-pays" ve "polluter-pays" ilkeleriyle uyumlu olduğu ve bölgedeki transit trafiğin daha iyi yönetilmesine olanak tanıyacağı belirtilmektedir.

1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak değişiklikler, Slovak Cumhuriyeti Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı'nın 228/2020 sayılı Kararnamesi ile düzenlenmiştir (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2020/228/20220301.html). Slovakya'da 3,5 tonun üzerindeki araçların ücretlendirilmesine ilişkin tüm bilgilere www.emyto.sk adresinden ulaşılabilmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.