Slovakya: İnsani Yardım Malzemesi Taşıyan TIR’lar Geçiş Belgesinden Muaf Tutulacaktır - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /SLOVAKYA: İNSANİ YARDIM MALZEMESİ TAŞIYAN TIR’LAR GEÇİŞ BELGESİNDEN MUAF TUTULACAKTIR
SLOVAKYA: İNSANİ YARDIM MALZEMESİ TAŞIYAN TIR’LAR GEÇİŞ BELGESİNDEN MUAF TUTULACAKTIR
A+A-
Slovakya: İnsani Yardım Malzemesi Taşıyan TIR’lar Geçiş Belgesinden Muaf Tutulacaktır

İRU tarafından yayımlanan duyuruya istinaden:

Ukrayna'daki mevcut durum nedeniyle, insani yardım ve mültecilerin nakliyesi Slovakya'da geçiş ücreti ödemelerinden muaf tutulmuştur. Araç sürücüsü, insani yardım veya mültecilerin taşınmasının devlet onayıyla taşıdığını kanıtlamak zorundadır.

Yabancı nakliyeciler için bilgiler, insani yardım veya mültecilerin taşınması için - Slovak Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından - insani yardımın Slovakya üzerinden transit geçişi durumunda - Slovak Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından tescil edilmesi gerekmektedir.

Sisteme kayıt için aracınızı (3,5 t üzeri) elektronik geçiş ücretinden muaf olarak kaydettirmenin en kolay yolu, geçiş ücreti irtibat noktası aracılığıyla kayıt başvurusunda bulunmaktır.

Başvuruda olması geren bilgiler: Seyahatin zaman sınırı da dâhil olmak üzere devlet yönetim organının onayı - araç kayıt numarası – kaşe ve imza ve e-posta iletişim bilgileri girilmelidir. İnsani yardım geçiş ücreti ödemesinden muafiyetin geriye dönük işlemesi Slovakya'da otoyol geçiş ücreti muafiyeti 26 Şubat 2022'den geriye dönük olarak da alınabilecektir.

Araç işleticisi veya sürücüsünün bu tarihten itibaren insani yardım veya mülteci taşımacılığı için geçiş ücreti ödemesi yapması durumunda, geriye dönük ücret talep etme imkânı vermektedir.

Otoyol geçiş ücret ödemesinin Slovakya'daki acil durumun sona ermesinden itibaren en geç altı ay içinde iade etmelidir. Ücret iadesi için taşımacı, www.emyto.sk adresindeki müşteri portalı aracılığıyla info@emyto.sk adresine e-posta göndererek veya ücretli iletişim noktasında şahsen geri ödeme talebinde bulunabilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.