Slovakya'da Nakliyeciler Greve Gitti - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /SLOVAKYA'DA NAKLİYECİLER GREVE GİTTİ
SLOVAKYA'DA NAKLİYECİLER GREVE GİTTİ
A+A-
Slovakya'da Nakliyeciler Greve Gitti

Bratislava Ticaret Müşavirliğinden Derneğimize yapılan bilgilendirmeye istinaden;

Slovakya’da karayolu nakliyecileri, artan akaryakıt fiyatlarını ve karayolu taşımacılığı koşullarını protesto etmektedir. Nakliyeciler akaryakıt fiyatlarında Polonya ve Macaristan’dakine benzer şekilde düzenleme yapılmasını, yol geçiş ücretlerinin düşürülmesini ve akaryakıt vergi iadesi yapılmasını talep etmektedirler.

Nakliyeciler, batı Slovakya'nın Kuty kenti yakınlarındaki Çek-Slovak sınır kapısını kapatmaya başlamışlardır. Araba ve otobüslerin geçişine izin verilmektedir. Karayolu nakliyecileri, ilgili bakanlıkların kendileriyle müzakere etmeyi reddetmeleri durumunda sınır geçişlerindeki ablukayı kademeli olarak artıracaklarını belirtmişlerdir.

Mevcut durumda yalnızca binek araçların ve otobüslerin geçisine izin verildiği bilgisi edinilmiştir. Protesto kapsamında uygulanan blokajın bugün gün boyunca devam etmesi beklenmektedir.

Slovakya Polis Departmanı, “Kúty – Brodské” (Slovak - Çek) sınır geçisinin halen kapalı olduğunu ve bütün gün blokajın devam edebileceğini belirtmekte ve karayolu taşımacılarına alternatif güzergah olarak “Hodonín – Holíč” sınır geçisini kullanabileceği önerisinde bulunmaktadır.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Bilgi için:
Semih Durmaz (Gümrük Uzmanı)
0212 359 26 00 (314)