Sarp Gümrük Kapısı, Zorunlu Güzergâh Uygulaması - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /SARP GÜMRÜK KAPISI, ZORUNLU GÜZERGÂH UYGULAMASI
SARP GÜMRÜK KAPISI, ZORUNLU GÜZERGÂH UYGULAMASI
A+A-
Sarp Gümrük Kapısı, Zorunlu Güzergâh Uygulaması

Gümrükler Genel Müdürlüğümüzden alınan bilgilendirmede,

Son dönemde yaşanılan gelişmeler doğrultusunda Sarp Gümrük Kapısında oluşan yoğunluğun önlenmesine yönelik Bakanlıklarınca bazı idari tedbirlerin alındığı bildirilmektedir.

Bu çerçevede, Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Sınır Gümrük Kapılarından ülkemize giriş yapıp Gürcistan üzerinden üçüncü ülkelere transit geçiş yapacak araçlar giriş gümrük idarelerince öncelikle Aktaş Sınır Kapısı olmak üzere Türkgözü ve yükümlülerin talebi olması durumunda diğer Gümrük Kapılarına çıkış yapmak üzere yönlendirilecektir.

Nihai varış ülkesi Gürcistan haricindeki ülkelere transit taşıma yapan araçlara ait Transit beyannameleri veya TIR Karnelerinde varış/çıkış gümrük idaresi olarak Aktaş, Türkgözü veya diğer kara sınır gümrük müdürlüklerinin beyan edilmesi esas olmakla birlikte, beyanlarda Sarp Gümrük Müdürlüğü yazılı olsa dahi giriş gümrük idareleri tarafından söz konusu araçlar başta Aktaş olmak üzere diğer Gümrük Müdürlüklerine yönlendirilebilecek ve bu işlemler varış sapması olarak değerlendirilmeyecektir.

Gümrük Kapılarındaki yoğunluk, yol ve hava şartlarına bağlı olarak uygulamanın hangi dönemlerde geçerli olacağı ve yönlendirmenin hangi sınır kapılarına yapılacağı hususları Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğünün görüşleri doğrultusunda giriş gümrük idarelerince takip edilecektir.

Uygulamaya 25.09.2023 tarihinde başlanılacak olup, taşıyıcılara yönelik Türkçe, İngilizce, Rusça ve Gürcüce dillerinde hazırlanan bilgilendirme notları ekte yer almaktadır.

Üyelerimizin bilgilerine önemle sunulur.