Psikoteknik Test Belgelerinizin Sürelerini Kontrol Ettiniz mi? - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /PSİKOTEKNİK TEST BELGELERİNİZİN SÜRELERİNİ KONTROL ETTİNİZ Mİ?
PSİKOTEKNİK TEST BELGELERİNİZİN SÜRELERİNİ KONTROL ETTİNİZ Mİ?
A+A-
Psikoteknik Test Belgelerinizin Sürelerini Kontrol Ettiniz mi?

Bilindiği üzere, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin “Şoförlerde Aranacak Nitelik ve Şartlar” başlıklı 34. Maddesinin 1/e alt bendine göre şoförlük mesleğini icra edenlerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili test merkezlerinden her 5 yılda bir almaları zorunludur.

“Psikoteknik Değerlendirme Raporları”nın polis ve Jandarma birimlerince sorgulanması, sorgulama sonucunda belgesi olmayanlara 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na göre işlem yapılması ile ilgili denetimlerin yaklaşık 1,5 yıldır hem sistemsel hem de pandemi koşulları gerekçe gösterilerek ertelenmişti.

Gelinen noktada, sistemsel eksikliklerin giderildiği, pandemi koşullarının stabil hale geldiği ve yaklaşık 1,5 yıldır yapılan ertelemelere bir yenisinin daha eklenmeyeceği, dolayısıyla, 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle ticari araç kullanan şoförlerin ilgili mevzuat gereği denetimlere maruz kalacakları bildilrilmiştir. Psikoteknik Değerlendirme Raporlarının geçerlilik süresi sona erenlerin onaylı test merkezlerinden temin etmelerini önemle rica ederiz.

Önemli Not: Başvuruların il sağlık müdürlüklerince yetkili test merkezlerine yapılmasını, 2019 yılı öncesinde olduğu gibi hiçbir yerde kaydı olmayan sadece kart basılarak sahte işlem yapan kişi ve sözde test merkezlerine itibar edilmemesini önemle hatırlatırız. Test süresi asgari 60 dakika olup, başarılı olanların (testten geçenlerin) raporları aynı anda sürücünün e-devletinde görülebilmektedir.