Polonya SENT Sistemine Kaydı Zorunlu Olan Ürünlerin Kapsamı Genişletildi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /POLONYA SENT SİSTEMİNE KAYDI ZORUNLU OLAN ÜRÜNLERİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ
POLONYA SENT SİSTEMİNE KAYDI ZORUNLU OLAN ÜRÜNLERİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ
A+A-
Polonya SENT Sistemine Kaydı Zorunlu Olan Ürünlerin Kapsamı Genişletildi

Varşova Ticaret Müşavirliği tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden;

Polonya Maliye Bakanlığı tarafından hassas ürünlerin karayolu ile nakliyesinin izlenmesi amacıyla 2017 yılında uygulamaya başlatılan bazı ürünlerin kaydını zorunlu kılan SENT Uygulamasının kapsamı güncellenmiş olup, yeni uygulama 22 Şubat 2022 tarihi itibariyle geçerli olacaktır.

Bu çerçevede,

  • 22 Şubat 2022'den itibaren SENT sistemi, 3814 CN kodlu solventler, incelticiler ve atıklar olmak üzere iki yeni mal grubunun nakliyesini kapsamaktadır.
  • Yeni düzenleme ile, karayolu ve demiryolu mal taşımacılığı ve akaryakıt ticareti için SENT izleme sistemi, ağırlıkça %70'ten fazla ham petrol içeren, bu kalemin kapsadığı mallar dışında etil alkol içeren, 3814 CN koduna giren çözücüleri ve incelticileri kapsayacaktır.
  • Ağırlığı 500 kg'dan veya hacmi 500 litreden fazla olan bu tür malların gönderileri bildirime tabi olacaktır.
  • Gümrük işlemleri ve yeniden ihracat kapsamındaki ürünlerin nakliyesi ile birim ambalajlarda 11 litreye kadar olan ürünler beyan zorunluluğundan muaf tutulacaktır.

Yeni sistem, SENT düzenlemesinde listelenenler dışında, Atık Yasasındaki bazı ürünleri de kapsayacaktır:

  • Polonya'ya ithal edilen veya Polonya üzerinden bir AB Üye Devletinden başka bir AB Üye Devletine "transit olarak" nakledilen ve
  • Avrupa Parlamentosu ve Konsey'in atık sevkiyatlarına ilişkin 1013/2006 sayılı Tüzüğü hükümlerine göre sevk edilen ürünler (1013/2006 sayılı Tüzüğün 2. Fasıl, 3. Maddesine göre sevkiyatı yapılan atıkların miktarının 20 kg’ı geçmemesi gerekmektedir.)

Yeni düzenleme, SENT bildirimlerinin kayıt işlemlerine yönelik herhangi bir değişiklik getirmemektedir. Yapılan değişiklikler, SENT nakliye bildirimlerinin gönderilmesi, eklenmesi ve revize edilmesine yönelik işlemleri etkilememektedir. Yalnızca güncel olarak, PDR1300 sözlüğüne, CN 3814 mallarının tanımı genişletilerek, atıklar "0005" kodu eklenmektedir.

SENT Sitemi Kayıt İşlemleri Linki:

https://puesc.gov.pl/en/web/puesc/e-przewoz

Üyelerimize önemle duyurulur.

Bilgi için:
Muhammet Külal Holoğlu (Uzman)
0212 359 26 00 (309)