Önemli Hatırlatma ! Geçerli Araç Muayenesi Olmayan Taşıtlar Yetki Belgesinden Düşürülmektedir! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /ÖNEMLİ HATIRLATMA ! GEÇERLİ ARAÇ MUAYENESİ OLMAYAN TAŞITLAR YETKİ BELGESİNDEN DÜŞÜRÜLMEKTEDİR!
ÖNEMLİ HATIRLATMA ! GEÇERLİ ARAÇ MUAYENESİ OLMAYAN TAŞITLAR YETKİ BELGESİNDEN DÜŞÜRÜLMEKTEDİR!
A+A-
Önemli Hatırlatma ! Geçerli Araç Muayenesi Olmayan Taşıtlar Yetki Belgesinden Düşürülmektedir!

Bilindiği üzere, gerek Karayolu Taşıma Yönetmeliği gerek ise Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde trafikte seyreden tüm araçların geçerli araç muayenesi olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kapsamda, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin taşıtların yaşı, cinsi ve diğer şartlar başlıklı 24 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasının (b) bendinde; “30 takvim günü veya daha fazla bir süre geçerli araç muayenesi olmayan yurtiçindeki taşıtlar, yetki belgesi eki taşıt belgesinden re’sen düşülür” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, sektörümüzde faaliyet gösteren motorlu taşıtlardan geçerli araç muayenesi olmayan taşıtlar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından firma yetkililerine SMS mesajları gönderildiği bilgisi temin edilmektedir. Söz konusu mesaj içeriği “……. plakalı taşıtın geçerli araç muayenesi yoktur. Taşıtın Belgeden düşürülmemesi için muayene yaptırılması gerekmektedir.” şeklindedir.

Bu çerçevede, olası mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla; sektörümüzde çalışan/çalıştırılan motorlu araçların geçerli araç muayenelerinin olup/olmadığının kontrol edilmesi, geçerli muayenesi olmayan araçların muayene bitiş tarihinden itibaren 30 gün içinde yaptırılması hususuna azami özen gösterilmesini önemle hatırlatırız.

Üyelerimize Önemle Duyurulur.