Muayene Süresi Yurtdışında Dolan Taşıtlara İlişkin Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /MUAYENE SÜRESİ YURTDIŞINDA DOLAN TAŞITLARA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
MUAYENE SÜRESİ YURTDIŞINDA DOLAN TAŞITLARA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
A+A-

Bilindiği üzere, Karayolları Trafik Kanunu kapsamında, araç muayenesi olmadan trafikte seyreten hususi ve/veya ticari tüm taşıtlara cezai işlemler uygulanmaktadır. Sektörümüzde faaliyet gösteren ve araç muayene süresi yurtdışında iken dolan taşıtlara da ülkeye girişlerinden sonra yapılan kontrollerde cezai işlemler uygulanabilmektedir. Konuyla ilgili olarak sektörümüz tarafından Derneğimize yapılan girişimler çerçevesinde; İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunmuş ve “muayene süresi yurtdışında dolan taşıtların muayene yaptırabilmesi için ülkeye girişten itibaren cezai işlem uygulanmaksızın ek süre tanınması” talep edilmiştir.

Konuyla ilgili talebimize istinaden, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Derneğimize iletilen yazıda 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34 üncü maddesine atıfta bulunulmak suretiyle;

  • Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde, araç sahibine 427 TL + 7 iş günü içinde muayene yapılması için izin verildiği,
  • İzin verilen süre sonunda, muayenesi yapılmadan veya muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçların trafiğe çıkarılması halinde, araç sahibine 888 TL idari para cezası verildiği ve bu araçların trafikten men edildiği belirtilmiştir.

Yazıda devamla; Yurtdışında muayenesi sona eren araçların yurda girer girmez muayenelerini yaptırmalarının ya da yurtdışında kalacağı süre içinde muayene süresi bitecek olan araçların yurtdışına çıkmadan önce muayenelerinin yaptırılmasının, hem trafik güvenliği açısından hem de araç sürücülerinin diğer ülkelerde yaşayacakları mağduriyetleri önleme açısından uygun olacağının değerlendirildiği” ifade edilmektedir.

Bu itibarla, cezai müeyyidelere maruz kalınmaması amacıyla muayene süreci ile ilgili mevcut uygulamalara hassasiyet gösterilmesini önemle rica ederiz.