Muafiyet Kapsamında Alınan SRC Belgeleri E-Devlet Üzerinden Veriliyor - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /MUAFİYET KAPSAMINDA ALINAN SRC BELGELERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN VERİLİYOR
MUAFİYET KAPSAMINDA ALINAN SRC BELGELERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN VERİLİYOR
A+A-
Bilindiği üzere, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 25 Şubat 2003 ve öncesi ehliyeti olan (ehliyetin sınıfı farketmiyor) herkese YÜK ve YOLCU Taşımaya uygun SRC Belgesini eğitimden ve sınavdan muaf olarak veriyordu.
 
Kısa bir süre öncesine kadar bu kapsamda (eğitimden ve sınavdan muaf olarak) SRC Belgesi almak isteyenler bazı evrakları Bakanlığa kargo ile gönderip bazen haftalar bazen de aylarca bekleniyordu.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaşanan mağduriyetleri ve yapılan şikayetleri dikkate alarak köklü bir değişikliğe gitmiştir. Yapılan iyileştirmenin temelinde, kurumlar arası bilgi alışverişi ve bilgilerin teyit edilmesi yatmaktadır. Gelinen noktada, vatandaştan HİÇBİR EVRAK İSTEMEDEN herkesin kendi E-DEVLET Kapısından sisteme girip arama çubuğuna "muafiyet kapsamında SRC" yazıp ARA dediğinde karşısına çıkan tabloya gerekli bilgileri (3-4 satır / Ehliyet belge no, seri no, alındığı yer) girip TAMAM tuşuna basıldığında SRC Belgesi sistemde oluşmaktadır.  
 
ÇIKTISINI almak için bu işlemleri yaparken kişinin CEP TELEFONUNA "Halkbank veya Vakıflar bankasına 20 TL harç yatırınız" SMS'i geliyor. sadece TC Kimlik no ile Bankamatikten veya Banko dan yatırıldığı takdirde SRC Belgesi sistemden çıktı olarak alınabiliyor.
 
Eski ehliyetlere sahip olanlar sistemde zaman zaman uygun değildir veya belge oluşturulamadı şeklinde bir açıklamayla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en yakın emniyet (Trafik) Müdürlüğüne gidip "ehliyetim eski (25.03.2003 tarihinden önce alınmış) olmasına rağmen sistemden SRC Belgesi alamadım" derseniz Emniyet yetkilileri sistemden aktivasyonunu sağlıyorlar.
 
“Yeni Dönemde Bakanlık KART olayını kaldırdı
 
Eğitim ile de alsa, muafiyet ile de alsa artık SRC-ÜDY-ODY Belgeleri kişinin kendi E-DEVLET KAPISINDAN sertifika olarak veriliyor.
 
Bakanlıkça yayımlanan ilgili Genelge Hükümleri doğrultusunda, Ehliyet sınıfı; C-D-E olanlar SRC 1 ve SRC 3 Belgelerini (Uluslararası ve Yurtiçi YÜK-YOLCU), "B" olanlar ise; SRC 2 ve SRC 4 Belgelerini (Yurtiçi YÜK-YOLCU) alabilmektedirler.
 
Yanıcı (ADR) Sertifikası olarak bilinen SRC 5 (Tehlikeli Madde Taşıma Sertifikası / hem yurtiçi, hem de yurtdışı geçerli ve süresi ADR Mevzuatına göre 5 yıl olan) Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili muafiyet söz konusu değildir. Konvansiyon hükümleri gereği KART olarak basılmaktadır.
 
“25 Şubat 2003 Tarihinden Sonra Ehliyet Alanlar İstisnasız Eğitim Almak Durumunda”
 
Yük ve yolcu taşımacılığı yapacak şoför arkadaşlarımızın ehliyet tarihleri 25 Şubat 2003 tarihinden 1 gün dahi sonra ise kendilerini Eğitim Merkezimize davet ediyoruz.
 
Eğitim Programlarımız (YÜK-YOLCU-Tehlikeli Madde-ÜDY-ODY-TMGD-Sertifika Programları) düzenli olarak açılmaktadır. Üye firmalarımızdan gelenlere % 20 UND Özel İndirimi uygulanmaktadır.
 
Lütfen yetkisiz kişi ve kurumların olmayan kanun maddeleriyle sizleri yanlış yönlendirmelerine imkan vermeyin. Çizgisi her zaman yasalar ile belirlenen UND Eğitim Merkezi, kurumsal yapısıyla, kaliteli hizmeti uygun fiyatla sizlere sunmaktadır.