Koronavirüsü Sebebiyle İtalya'da Karantinaya Alınan Bölgeler Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /KORONAVİRÜSÜ SEBEBİYLE İTALYA'DA KARANTİNAYA ALINAN BÖLGELER HAKKINDA
KORONAVİRÜSÜ SEBEBİYLE İTALYA'DA KARANTİNAYA ALINAN BÖLGELER HAKKINDA
A+A-
Koronavirüsü Sebebiyle İtalya'da Karantinaya Alınan Bölgeler Hakkında

Bilindiği üzere, İtalyan Başbakanı Giuseppe Conte tarafından 8 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilen açıklamada, yeni tip koronavirüsü Covid-19’un yayılmasının önüne geçmek için salgının yoğun olarak görüldüğü Lombardiya Bölgesi ve 14 kente, giriş-çıkışlara kısıtlama getiren sıkı bir güvenlik rejimi uygulanarak, karantinaya alındığı ifade edildi.

9 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında aşağıdaki bölgeler “kırmızı” bölge olarak tanımlanmaktadır;

  • Lombardia (tüm bölge)
  • Piemonte (Alessandria, Asti, Novara, Vercelli, Verbano Cusio Ossola)
  • Veneto (Venedik, Padua, Treviso)
  • Emilia-Romagna (Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini)
  • Marche (Pesaro Urbino)

Bununla birlikte, İtalyan muadil derneği (Confetra) ve İtalyan Bakanlıkları tarafından yapılan resmi duyurularda;

09.03.2020

Kuzey-Batı İtalya’da yer alan Ligurya Bölgesi’ndeki limanların tamamen çalışır durumda olduğu, Savona, Cenova ve La Spezia havaalanlarından karayolu taşımacılığının devam ettiği Ligurya, Confetra Başkanı tarafından ifade edildi.

İtalyanca dilindeki orijinal duyuruya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

08.03.2020

Confetra’nın başkanı, Guido Nicolini, koronavirüsü üzerinde yargı yetkisine sahip bakanlar ile 8 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdiği temaslarda imzalanan Başbakanlık Kararnamesi ile birlikte nakliye veya üretimin engellenmeyeceğini açıkladı.

Devamla, Kararnamede bahsi geçen, “kanıtlanmış çalışma ihtiyaçları” arasında, uzaktan veya smart çalışma teknikleri ile yönetilemeyen şirketlerin faaliyetleri olduğunun ortada olduğu belirtilirken “yük taşımacılığı, sadece lojistik faaliyetler için değil, aynı zamanda imalat üretimi için de geçerlidir” vurgusu yapıldı. Nicolini, İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan (MIT) ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na (MISE) kadar tüm hükümetin bu anlamda bir garanti verdiğini açıkladı.

Bununla birlikte, uluslararası müşterilere de güvence vermek adına, Bakanlığın veya Hükümetin daha açıklayıcı bir genelge veya doğrudan bir kamuoyu açıklamasının yayınlamasının, ticaretin olağan akışının devamı için çok yardımcı olacağının düşünüldüğü ifade edildi.

İtalyanca dilindeki orijinal duyuruya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

İtalyan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (MIT) tarafından, Kararname’nin 1 inci maddesi gereği yüklerin belirtilen bölgelere taşınmasında ve bu bölgelerden geçişinde herhangi bir sınırlama veya kısıtlamanın yer almadığı vurgulanırken İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından aşağıdaki bazı hususlar detaylandırılmaktadır.

Sınır Ötesi Çalışanlar;

Getirilen kısıtlamalar, kanıtlanmış ticari nedenlerle seyahat etmeyi yasaklamamaktadır. Bu nedenle, karantinaya maruz kalmadıkları veya virüs için pozitif sonuç vermedikleri sürece, sınır ötesi işçiler işlerine ulaşmak ve evlerine dönmek için ilgili bölgelere girip çıkabilecektir. İlgili taraflar, herhangi bir kontrol halinde polise yapılabilecek bir bildiri de dahil olmak üzere, taşınmanın ticari nedenini herhangi bir yolla kanıtlanması hususunda işbirliği sağlamalıdır.

Bu itibarla, taşımanın nedenini; ödeme makbuzu, şirket kimlik kartı veya seyahat ihtiyacını belgeleyen işverenin yazılı bir beyanı da dahil olmak üzere uygun araçlarla kanıtlamak gerekmektedir. Sürücülerin ayrıca önlemlerin farkında olduklarını ve taşımaya ilişkin diğer hususları beyan ettikleri ekli dosyayı doldurmaları gerekmektedir (İtalyanca bildiri dosyasına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ).

Yüklerin Taşınması;

Yüklerin etkilenen bölgelerdeki giriş/çıkış işlemlerine izin verilmektedir. Taşımacılık firmalarının faaliyeti çalışma gereksinimi olarak değerlendirilir: bu nedenle, ulaşım araçlarını kullanan personel, malların teslimatı veya toplanması gereklilikleriyle sınırlı olmak üzere, ilgili bölgelere girebilir, bölgelerden çıkabilir ve bölgeler içinde hareket edebilir.

İngilizce dilindeki orijinal duyuruya ulaşmak için lütfen tıklayınız.