Koronavirüs Tedbirleri ve Takograf, Sürüş ve Dinlenme Kurallarına Uyum! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ VE TAKOGRAF, SÜRÜŞ VE DİNLENME KURALLARINA UYUM!
KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ VE TAKOGRAF, SÜRÜŞ VE DİNLENME KURALLARINA UYUM!
A+A-
Koronavirüs Tedbirleri ve Takograf, Sürüş ve Dinlenme Kurallarına Uyum!

CoronoaVirüs Tedbirleri ve Takograf Kurallarına Uyum!

Coronavirüs salgını nedeni ile gerek ülkemizde gerekse seyahat ettiğimiz ülkelerde, çeşitli tedbirler alınmaktadır. Bu nedenle, sürücülerin sürüş ve dinlenme sürelerine uymaları, zorunlu nedenlerle mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlar ve ne şekilde hareket edileceği, uluslararası taşımacılıkta sürücülerin çalışma sürelerini düzenleyen AETR Sözleşmesinin (Uluslararası Karayolu Taşımacılığında Çalışan Mürettebatın Çalışma Koşullarına Dair Avrupa Sözleşmesi) 9 ncu maddesinde düzenlemiştir.

Madde 9; İstisnalar.

Sürücü, sürüş emniyetini tehlikeye atmamak, araçta bulunan kişilerin, aracın ve kendisinin veya araçtaki yükün emniyetini sağlamak üzere, uygun bir park yerine ulaşıncaya kadar, makul ölçülerde bu sözleşmenin hükümlerinden sapabilir. Sürücü, sözleşme hükümlerinin dışına çıkma nedenini ve çıkma şeklini, kayıt sayfası (Analog takograf kağıdı) veya kontrol cihazının (Dijital takograf yazıcı çıktısı) yazıcı çıktısı veya görev listesi üzerinde ve en geç uygun bir durma yerine ulaştığında belirtecektir.

Buna göre sürücünün hareket tarzı aşağıda açıklanmıştır;

Sürücü, kısıtlama veya zorlama başladığı anda takograftan bir 24 saat etkinlik çıktısı alarak arkasındaki bilgileri doldurmalı ve imzalamalı ve olayı kısaca yazmalıdır.

Kısıtlama veya zorlama bittiğinde, dinlenecekse uygun bir park yerine ulaştığında, takograftan bir 24 saat etkinlik çıktısı daha almalı ve yine arkasındaki bilgileri doldurarak imzalamalı, kısıtlamanın / zorlamanın bittiğini not etmelidir. Bu kayıtları 30 gün yanında bulundurmalı ve denetlemelerde göstermelidir. 30 gün sonunda bu kayıtları şirketine teslim etmeli, şirkette bu kayıtları 12 ay süre ile saklamalıdır.