Korona Virüs Hastalığı (Covıd-19) Sebebiyle Türkmenistan Tarafından Alınan Önlemlere İlişkin Önemli Duyuru - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /KORONA VİRÜS HASTALIĞI (COVID-19) SEBEBİYLE TÜRKMENİSTAN TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLERE İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU
KORONA VİRÜS HASTALIĞI (COVID-19) SEBEBİYLE TÜRKMENİSTAN TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLERE İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU
A+A-
Korona Virüs Hastalığı (Covıd-19) Sebebiyle Türkmenistan Tarafından Alınan Önlemlere İlişkin Önemli Duyuru

Aşkabat Büyükelçiliğinden alınan bilgilere göre; Türkmenistan Makamlarınca, Türkmenistan'da korona virüs hastalığının (COVID-19) yayılmasının önlenmesine ilişkin olarak alınan tedbirler çerçevesinde, 17 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde COVID-19 hastalığının bulunmadığına dair sağlık raporu talep edileceği bildirilmiştir.

Türkmenistan içindeki ve sınır kapılarındaki TIR parklarında bekleyen sürücülerin ülkemize dönüşlerinin Türkmenbaşı Deniz Limanı-Bakü güzergahı üzerinden sağlanması gerekmektedir.

Türkmenistan’a Özbekistan’dan ve Kazakistan’dan giriş yapan TIR’larımızın, ülkeye giriş yapılan sınır kapısından Türkmenbaşı Deniz Limanı’na kadar olan seyahatleri Türkmenistan trafik polislerinin gözetiminde, planlı şekilde ve konvoylar halinde gerçekleştirilmektedir.

Sözkonusu yolculuklar, Türkmen makamlarınca önceden belirlenen programlar doğrultusunda gerçekleştirildiğinden, TIR şoförlerimizin seyahat boyunca ihtiyaç duydukları her zaman ve her yerde mola vermelerine müsaade edilmediği öğrenilmiştir.

Konu hakkında görüşülen Türkmen yetkililer, kendilerine talimat olarak verilen yolculuk programına uymak zorunda olduklarını, TIR şoförlerimizin belirlenen noktalara belirlenen saatte intikallerinin sağlanmasından sonra mola verildiğini, Türkmenistan’da gece vakti seyahat edilmesinin tavsiye edilmediğini, bu sebeple mola verilen TIR parklarında sabaha kadar dinlenmelerinin mümkün olduğunu ifade etmişlerdir.

Yukarıdaki hususlar çerçevesinde, Türkmenistan’da yolculuk yapacak tüm TIR şoförlerimizin yeterli erzak ve gerekli sıhhi malzeme ile özellikle kalp, tansiyon ve şeker gibi kronik hastalıkları bulunan vatandaşlarımızın düzenli kullandıkları ilaçları yeterli miktarda yanlarında bulundurmaları önem arz etmektedir.