Kazakistan Kara Ulaştırma Karma Komisyon Toplantısı Sonucu Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /KAZAKİSTAN KARA ULAŞTIRMA KARMA KOMİSYON TOPLANTISI SONUCU HAKKINDA
KAZAKİSTAN KARA ULAŞTIRMA KARMA KOMİSYON TOPLANTISI SONUCU HAKKINDA
A+A-

Bilindiği gibi, Kazakistan transit sorunu çözümü için son aylarda bir çok üst düzeyde önemli girişimler yapılmış, taleplerimiz her düzeyde dile getirilmiştir.

Gelinen nokta itibariyle, 10-11 Ağustos tarihleri arasında iki ülke arasında KUKK toplantısı yapılmış, Bakan Yardımcıları da bir araya gelmiştir.

Ayrıca, Derneğimiz de Kazakistan taşımacılık sektörünü temsil eden KazLogistics Derneği ile bir araya gelmiş ve Kazak tarafının anlamsız engellemeleri tüm boyutları ile ele alınmış ve uluslararası anlaşmalardan kaynaklı haklarımıza vurgu yapılmıştır.

Ancak, yapılan görüşmelerde, Kazak tarafının kendi araçlarının daha çok yüklenmesi için transit geçişi bir pazarlık aracı olarak kullandıkları anlaşılmıştır. Ayrıca transit geçişlerin Hazar üzerinden olması ısrarı da, Kazak tarafınca sürdürülmüştür.

Bu doğrultuda, anlaşma sağlanamadığı için herhangi bir protokol veya tutanak imzalanmamıştır.

Eylül ayında Kazakistan’da tekrar bir araya gelinmesi konusunda şifahen bir mutabakat sağlanmıştır. Bununla birlikte ilave transit geçiş belgesi talebimiz yeniden iletilmiş olup, Kazak tarafından yanıt beklenmektedir.