Kazakistan’da Geçiş Belge Kontrolleri Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /KAZAKİSTAN’DA GEÇİŞ BELGE KONTROLLERİ HAKKINDA
KAZAKİSTAN’DA GEÇİŞ BELGE KONTROLLERİ HAKKINDA
A+A-

Kazakistan Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgiye göre son dönemde Kazakistan'a yük taşıyan arac sürücülerimizden Kazakistan Nakliye Kontrol Birimlerince ilgili geçiş belgelerine işlem tesis edilmemesinden dolayı sıklıkla ceza tatbik edildiğine ilişkin bilgiler alındığı aktarılmaktadır.

Konuya ilişkin olarak Müşavirliğimizce ilgili Kazak makamları ile temasa geçilmiş olup, Kazakistan'da aşağıda değinilen mevzuata ilişkin işlem tesis edildiği belirtilmektedir.

"Kazakistan geçiş belgeleri mevzuatı doğrultusunda,

"Kazakistan Cumhuriyeti topraklarına girerken ya da Kazakistan Cumhuriyeti topraklarından çıkarken, geçiş belgelerinin devlet sınır kontrol noktalarına en yakın taşıma kontrol idarelerine ilgili bölümlerinin incelenmesi için ve ilgili mevzuat gerekliliklerine uygunluğunu denetlenmesi için sunulması gerekmektedir. "

İlgili kanun: https://adilet.zan.kz/rus/docs/V1500011704

Öte yandan, yabancı tır şoförlerinin kurallara uygun olarak işlem yaptırılmayan geçiş belgeleri için K.C. İdari Suçlar Kanunu'nun 573. maddesinin 5. bendinde öngörüldüğü üzere 20 MRP (aylık hesaplama birimi) değerinde para cezası verildiği ifade edilmektedir.

"2022 yılı için:

1MRP - 3063 Kazak Tengesi

1ABD Doları – 473 Kazak Tengesi".

Kazakistan'da varış gümrüğüne gelmeden geçiş belgesinin denetlemeye sunulabileceği Kazakistan Ulaştırma (Transport) Birimlerinin

adreslerine aşağıda kayıtlı link vasıtasıyla ulaşmak mümkündür:

* https://egov.kz/cms/en/articles/vehicle/utk_ktk_mtk

Üyelerimizin bilgilerine sunarız.