Kazakistan'da Dizel Yakıt İçin Farklılaştırılmış Fiyatlar Belirlendi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /KAZAKİSTAN'DA DİZEL YAKIT İÇİN FARKLILAŞTIRILMIŞ FİYATLAR BELİRLENDİ
KAZAKİSTAN'DA DİZEL YAKIT İÇİN FARKLILAŞTIRILMIŞ FİYATLAR BELİRLENDİ
A+A-
Kazakistan'da Dizel Yakıt İçin Farklılaştırılmış Fiyatlar Belirlendi

22 Ağustos 2022'de Kazakistan Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı'nın, petrol ürünlerinin fiyat düzenlemesine yönelik emri yürürlüğe girdi.

Uygulamada şu markaların benzin fiyatları aynı seviyede kalmaktadır: AI-80 - 89 tenge / litre, Kostanay ve Kuzey Kazakistan bölgelerinde, AI-92 ve AI-93 markalarının benzin fiyatları - 187 tenge / litre, Kazakistan'ın diğer bölgelerinde - litre başına 182 tenge, dizel yakıt fiyatı - litre başına 450 tenge.

Uygulama, dizel yakıt için de bir sınır belirlemektedir: Kazakistan Cumhuriyeti'nde verilen bir sürücü belgesinin ibraz edilmesi durumunda - bölgeye bağlı olarak 230-260 tenge / litre fiyatında, günlük limit 100 litredir.

Kamyonlar, özel araçlar ve otobüsler için- Kazakistan Cumhuriyeti'nde verilen araç tescil belgesinin ibraz edilmesi durumunda -bölgeye bağlı olarak 230-260 tenge/litre fiyatında, günlük limit 300 litredir.

Belirtilen kategoriler haricinde kalanlara, belirtilen limitlerin yanı sıra, mazot litre başına 450 tenge’den satılacaktır.

Ayrıca, Kazakistan Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı, ilgili taraflarla birlikte, benzin istasyonlarında satılan günlük dizel yakıt hacimlerini daha iyi takip edebilmek için çalışmalar yürütmektedir. Halihazırda, ülkedeki benzin istasyonları, kontrol ölçüm cihazlarından gerçek zamanlı olarak petrol ürünleri hakkındaki verileri, belirtilen bilgi sistemine iletmektedir.

Referans için: Argus servisi verilerine göre, Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkelerindeki Hazar pazarında, 1 Ağustos 2022 itibariyle dizel yakıtın maliyeti: Ermenistan - 758 tenge / litre; Rusya - 446 tenge / litre; Kırgızistan - 412 tenge/litre; Beyaz Rusya - 446 tenge / litre.

Bahse konu uygulamanın incelenmesi için Derneğimizce Resmi Kurumlar nezdinde gerekli çalışmalar başlatılmış olup, konuyla ilgili gelişmeler sektörümüzle bilahare paylaşılacaktır.

Yasanın orijinaline ulaşmak için: https://www.gov.kz/memleket/entities/energo/press/news/details/415476?lang=ru