“Karadeniz, Orta Asya ve Ortadoğu Bölgelerinde Ulaştırma ve Transit Taşımacılığın Geleceği” Uluslararası Konferansı Derneğimizin Katılımıyla Gerçekleşti - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
18.05.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
8 KM
TIR PARKI
2844 ARAÇ
AKARYAKIT
16.690 TL
Hamzabeyli (TR)
18.05.2022
İHRACAT
28 KM
İTHALAT
3 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.680 TL
Ipsala (TR)
18.05.2022
İHRACAT
3 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.690 TL
Gürbulak (TR)
18.05.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
412 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
18.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
2760 ARAÇ
Sarp (TR)
18.05.2022
İHRACAT
15 KM
İTHALAT
15 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
18.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
18.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
18.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /“KARADENİZ, ORTA ASYA VE ORTADOĞU BÖLGELERİNDE ULAŞTIRMA VE TRANSİT TAŞIMACILIĞIN GELECEĞİ” ULUSLARARASI KONFERANSI DERNEĞİMİZİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
“KARADENİZ, ORTA ASYA VE ORTADOĞU BÖLGELERİNDE ULAŞTIRMA VE TRANSİT TAŞIMACILIĞIN GELECEĞİ” ULUSLARARASI KONFERANSI DERNEĞİMİZİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
A+A-
“Karadeniz, Orta Asya ve Ortadoğu Bölgelerinde  Ulaştırma ve Transit Taşımacılığın Geleceği” Uluslararası Konferansı Derneğimizin Katılımıyla Gerçekleşti
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın himayelerinde 28 Kasım 2012 tarihinde İzmir’de, Türkiye’nin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) işbirliğiyle ve KEİ Ulaştırma Bakanları Zirvesi ve Zirveye paralel olarak “Karadeniz, Orta Asya ve Ortadoğu Bölgelerinde Ulaştırma ve Transit Taşımacılığın Geleceği” konulu bir uluslararası konferans gerçekleştirildi.
 
Türkiye adına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, UND Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Engin Özmen ve Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Afganistan, Bulgaristan, İran, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Ermenistan ve Sırbistan'ın ulaştırma bakanları ile üst düzey bürokratlarının katıldığı uluslararası konferans, bölge ekonomisi açısından önem işbirliklerine ev sahipliği yaptı.
 
Konferans açılışında katılımcılara hitap eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, “Türkiye'nin 2015 yılında Karadeniz sınırları içinde bulunan bütün sahil yollarını otoyol kalitesinde bölünmüş yollara dönüştüreceğini” belirterek, "Karadeniz'in, dostluk denizi olarak bölgeye daha fazla hizmet etmesini sağlamak istiyoruz.'' dedi. “Gerçekleştirilen bu toplantının bölge coğrafyası açısından büyük önem taşıdığını, katılımcı ülkelerin bakanlarıyla bir araya gelerek değerlendirme ve teknik düzeyde çalışmalar yapacaklarını” söyleyen Yıldırım, "Bölgenin, bir bütün olarak, ulaşım konusunda güçlü yanlarını, sorunlarını ve çözümlerini ortaya koyacak çıktılara ulaşacağız" dedi.
 
UND Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Engin Özmen ise açılış konuşmasında “Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de özellikle 2000’lerin başından itibaren hızla gelişen ve 21. yüzyılın ‘yıldızlaşan’ sektörlerinden biri olarak kabul edilen ulaştırma ve lojistik sektörünün, küreselleşmenin beraberinde getirdiği yoğun rekabet ortamında en temel rekabet araçlarından biri haline geldiğini” vurgulayıp, Türkiye’nin bölgesinde ulaştırma ve lojistik anlamında ana aktör olduğunu ifade etti.
 
Yeni Anlaşmalarla Bölgesel Ulaşım Koridorları Gelişiyor
 
Gerçekleştirilen konferans sonrası Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan arasında “Avrupa-Kafkasya-Orta Asya Ulaşım Koridoru (TRACECA) - Ulaşım Ağları ve Eşya Taşımacılığının Geliştirilmesi için Ortak Eylem Prensipleri Anlaşması” imzalandı. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında ise “Bakü-Batum-Trabzon Otoyolu'nun Uluslararası Model Otoyol Prensiplerine Göre İyileştirilmesine ilişkin İşbirliği Anlaşması” imza altına alındı.
 
IRU’dan Anlamlı Ödül
 
IRU’nun en üstün onur ödülü olan ‘Order of Merit’ Liyakat Nişanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’a verildi. 28 Kasım 2012 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen “Karadeniz, Orta Asya ve Ortadoğu Bölgelerinde Ticaret ve Taşımacılığın Kolaylaştırılması Konferansı” ve Bakanlar Toplantısında Sayın Binali Yıldırım’a son 10 yılda Türkiye’de ulaştırma alanında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar nedeniyle IRU Genel Sekreteri Martin Marmy ve IRU Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Salah tarafından Liyakat Nişanı takdim edildi. Sayın Bakanımızı aldığı bu ödülden dolayı sektörümüz adına tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 
 
UND Heyeti, Müşteşar Yardımcısı Talat Aydın ve Kazakistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı ile Bir Araya Geldi
 
Bilindiği üzere, Kazakistan geçiş belgeleri tükenmiş olup, Kazakistan’a yönelik taşımalarımız durma noktasına gelmiştir. Diğer taraftan da,  şu ana kadar yapılan tüm resmi taleplerimize de bir yanıt alınamamıştır.
 
Bu vesileyle, İzmir’de düzenlenen uluslararası konferansta UND Heyeti, Müsteşar Yardımcısı Sayın Talat Aydın ve Kazakistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı ile bir araya gelmiş olup, mevcut durumda yaşanan sıkıntılar aktarılmış ve ivedi olarak geçiş belgesi talebinde bulunulmuştur. Kazak Bakan belge talebinin değerlendirme aşamasında olduğu, UND- KAZATO görüşmelerine ve iki ülke nakliyecilerinin işbirliğine önem verdiğini ifade etmiştir.
 
Bu görüşmede Müsteşar Yardımcısı Sayın Talat Aydın’a heyetimizin yanında yer alması ve isteklerimizi Kazak Bakana iletmesinden dolayı teşekkür ederiz. Öte yandan konu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırıma’a da iletilmiş Sayın Bakanımızın da bu konuda şahsi girişimleri olacağını ifade etmiştir.
 
Konferansa UND adına Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Engin Özmen, Başkan Yardımcıları Şerafettin Aras, Edip Bakımcı, Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Yazar, Genel Sekreter Fevzi Çakmak, Yönetim Kurulu Başdanışmanı Cahit Soysal, İcra Kurulu Başkan Yrd. Alper Özel ile UND İzmir Temsilcisi Ulviye Aydın katılmıştır.