İtalya Geçiş Belgelerinin Doldurulmasına İlişkin Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /İTALYA GEÇİŞ BELGELERİNİN DOLDURULMASINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
İTALYA GEÇİŞ BELGELERİNİN DOLDURULMASINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
A+A-
İtalya Geçiş Belgelerinin Doldurulmasına İlişkin Bilgilendirme

Son zamanlarda üye firmalarımız İtalya geçiş belgelerinin üzerinde yer alan ve İtalya’ya giriş ve çıkış tarihlerinin nasıl ve ne zaman doldurulacağına ilişkin sorunlar yaşamakta idi.

Bu cihetle, İtalyan Altyapı ve Sürdürülebilir Hareketlilik Bakanlığından alınan bilgiye istinaden; taşımacılar tarafından İtalya geçiş belgesi üzerindeki uygun boşluklara öngörülen giriş ve çıkış tarihlerinin doldurulmasına ilişkin bir açıklama metni paylaşılmıştır.

Buna göre;

İtalya’ya yapılacak olan taşımalar için: (Şekil 2A)

Şekil 2A‘daki kısımda, İtalya’ya giriş tarihi İtalya giriş yapmadan önce girilmelidir. İtalya’dan öngörülen çıkış tarihi ise dönüş seferinin başlangıcında yazılmalıdır.

İtalya üzerinden yapılacak olan transit taşımalar için: (Şekil 2B)

Şekil 2B’deki kısımda, İtalya’ya giriş tarihi ve İtalya’dan öngörülen çıkış tarihi İtalya’ya giriş yapmadan önce aynı anda yazılmalıdır.

Gümrük kaşesi hususunda: (Şekil 2C)

Gümrük kaşesi uygulaması, İtalya’ya girişte, taşımacılık operasyonlarının akıcılığını sağlamak amacıyla, aracın gümrük kontrolüne tabii olması durumunda zorunludur.

İtalyan Altyapı ve Sürdürülebilir Hareketlilik Bakanlığı tarafından gönderilen bilgilendirme metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Üyelerimize önemle duyurulur.