İtalya'da 17 Kasım 2023 Tarihinde Uygulanacak Genel Grev Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /İTALYA'DA 17 KASIM 2023 TARİHİNDE UYGULANACAK GENEL GREV HAKKINDA
İTALYA'DA 17 KASIM 2023 TARİHİNDE UYGULANACAK GENEL GREV HAKKINDA
A+A-
İtalya'da 17 Kasım 2023 Tarihinde Uygulanacak Genel Grev Hakkında

Roma Ticaret Müşavirliği tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden;

İtalya'da 17 Kasım 2023 Cuma günü, uygulanacak genel grev sebebiyle ulaşımın risk altında olduğu belirtilmektedir. Özellikle tren, otobüs ve metro seferlerinde 17 Kasım 2023 Cuma günü için kamu ve özel sektörde genel grev ilan edilmiş olup ve bu süre zarfında 24 saate kadar ulaşım risk altında olabilir. Grevin hava sektörü hariç, trenler, toplu taşıma araçları ve taksiler gibi diğer ulaşım sektörlerini kapsaması beklenmektedir. Diğer taraftan, kamu hizmeti, okul ve posta hizmetlerini de etkilenmesi muhtemeldir.

CGIL ve UIL sendikaları 17 Kasım Cuma günü genel greve gidileceğini teyit etti.

Grev kapsamında, trenler, toplu taşıma araçları (otobüsler, tramvaylar ve metrolar), taksiler duracaktır. Havayolu sektörü grevden hariç tutulacaktır. Grev sadece ulaşımı değil, kamu hizmetlerini, okulları, postaneleri, endüstriyel çamaşırhaneleri ve çevre hijyeni sektörünü de (çöp toplama ve artırma) etkileyecektir

TRENLER

Trenitalia, Italo ve Trenord trenleri 17 Kasım'da 00:01'den 20:59'a kadar durdurulacaktır. Hizmetler sadece 2 zaman diliminde garanti edilecektir (06.00'dan 09.00'a ve 18.00'den 21.00'e kadar).

TOPLU TAŞIMA (Roma ve Milano'daki durum)

Uygulanacak grevin ayrıntıları belediyelere bağlı olarak değişebilecektir. Ulaşım araçları normalde gün içinde toplam 6 saat (her biri 3 saatlik iki bant planlanmıştır) boyunca hizmet verecektir. Roma'da sabah 8.30'dan akşam 17.00'ye kadar ve akşam 20.00'den hizmet sonuna kadar duracaktır.

Milano'da grevin hayatı daha az etkilemesi beklenmektedir: Metro, tramvay ve otobüsle seyahat edenler için herhangi bir sorun yaşanmayacağı belirtilmektedir. Milano'daki son grev 10 Kasım Cuma günü yapıldığından ve iki grev arasında en az 10 günlük süre bulunması sebebiyle Milano şehrinin daha az etkilenmesi öngörülmektedir.

Taksiler, feribotlar, yük ve otoyol çalışanları, Cuma günü 24 saat boyunca greve tamamen ya da kısmen katılacaktır.

Feribot veya tekneye binmek zorunda olanlar için ise: temel hatlar ve hizmetler hariç, seyahat planları 24 saat ertelenecektir.

Cenaze taşımacılığı, mal taşımacılığı ve lojistik personeli (limanlara varışı garanti edilecek temel mal ve ürünler hariç) ve otoyol trafik personeli de (bu durumda da güvenli dolaşım için asgari hizmetler garanti edilecektir) grev yapacaklardır.

Cuma günü tüm gün boyunca okul, üniversite, araştırma, mesleki eğitim ve devlete bağlı olmayan okullarda da genel grev yapılması planlanmaktadır. UIL ve CGIL, protestoyu ücretlerin yükseltilmesi, hakların genişletilmesi, işçilerin ve emeklilerin yoksullaşmasına ve gençlerin beklentilerinin olmamasına karşı koyma ihtiyacı olarak açıklamıştır.

Sağlık sektöründe NURSIND (hemşireler sendikası), temel hizmetlerin sürdürülebilmesi için personelin 24 saatlik greve gitmesi çağrısında bulunmuştur.

Üyelerimize önemle duyurulur.