İrlanda Sürücü Vizeleri Derneğimiz Aracılığıyla Alınabilecek - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /İRLANDA SÜRÜCÜ VİZELERİ DERNEĞİMİZ ARACILIĞIYLA ALINABİLECEK
İRLANDA SÜRÜCÜ VİZELERİ DERNEĞİMİZ ARACILIĞIYLA ALINABİLECEK
A+A-
İrlanda Sürücü Vizeleri Derneğimiz Aracılığıyla Alınabilecek

İrlanda Göç Hizmetleri tarafından, İrlanda ve İngiltere arasında Koronavirüs pandemisi ile mücadele konusunda ortaya çıkan yaklaşım farklılıkları nedeniyle İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti arasında yürürlükte olan “Kısa Süreli Vize Muafiyet Programı”nın (Short Stay Visa Waiver Programme) 10 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçici olarak askıya alındığı Derneğimiz tarafından duyurulmuş idi. Bu düzenleme ile birlikte İngiltere vizesi ile İrlanda’ya giriş yapmakta olan Türk TIR sürücülerinin İrlanda vizesi alma zorunluluğu doğmuştur. Bu süreçte Derneğimiz gerek Dışişleri Bakanlığımız ve İrlanda Büyükelçiliğimiz nezdinde Türk taşımacılarının olası mağduriyetlerinin giderilebilmesi için resmi tüm girişimlerini yapmıştır.

İrlanda vize probleminin ortaya çıktığı tarihten bu yana, Derneğimiz bir yandan da İrlanda vizesinin temin edilebilmesi amacıyla, aracı kurum görevini üstlenen Gateway-VFS şirketi ile çeşitli toplantı ve görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bu çalışmaların sonucunda, İrlanda vize başvurularının “UND & Gateway-VFS İşbirliği ile ve UND aracılığıyla yapılması” kararı alınmıştır.

Bu karar çerçevesince, Derneğimize iletilecek olan İrlanda vizesi başvuru evrakları UND tarafından incelenerek teslim alınacak ve İrlanda Konsolosluğuna teslim edilmek üzere Gateway-VFS Şirketine iletilecektir. Derneğimiz tarafından yapılacak İrlanda vize başvurularının ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılması öngörülmekte olup bu süre Konsolosluğun iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir.

İrlanda Vize Başvuru Detayları:

İrlanda vize başvurusu için gerekli evrak listesi aşağıda yer almakta olup başvuruların eksiksiz ve hatasız olarak Derneğimize teslim etmesi gerekmektedir.

Evrak listesinde listesinde yazılı olan online başvuru formu için tıklayınız.

İrlanda Vize Ücret Bilgileri:

Tek girişli vize ücreti : 60 €

Çok girişli vize ücreti : 100 €

VFS Aracı Kurum Hizmet Bedeli : 22 €

Covid Dönemi Sebebi ile Zorunlu Kargo Hizmet Bedeli: 9 €

Not: Vize ücreti nakit olarak ödenecektir. İrlanda Konsolosluğundan ilk defa çok girişli vize başvurusu yapan sürücülerin sonuçları olumlu olduğu takdirde 6 aylık vize verilmesi öngörülmüştür.

Vize sürecine dair detaylar için Uzman Zafer Kavcı ve/veya Uzman Yardımcısı Nihan Çakır’a ulaşabilirsiniz:

M: nihan.cakir@und.org.tr / zafer.kavci@und.org.tr

T: 0212 359 26 00/ 207

Üyelerimizin dikkatine sunulur.