İran KDV’yi Sıfırladı! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /İRAN KDV’Yİ SIFIRLADI!
İRAN KDV’Yİ SIFIRLADI!
A+A-
İran KDV’yi Sıfırladı!

İran Parlamentosu Salı (14 Ocak 2020) günü katma değer vergisinde mal ve hizmetleri belirleyen kanun teklifini onayladı.

Buna göre İran bir çok üründen artık KDV almayacak. Ürünlerse şöyle; hayvanlar, hayvansal yemler, tohumlar, zirai ilaçlar, gübreler, fidanlar, tarımsal sulama, süt ürünleri, yumurta, un ve ekmek, et ve et ürünleri, pirinç, bakliyatlar, soya fasulyesi, soya proteini, kağıt hamuru, atık kağıt, defter, yayın kağıdı, gazete kağıdı, basılı ve dijital gazete, taşınmaz mallar, el dokuması halılar ve hammaddeleri, yerel el sanatları, ilaç, veterinerlik ve insan aşıları, tedavi ve rehabilitasyon ekipmanları, radar ve uzak ölçme ekipmanı, askeri, istihbarat ve savunma ekipmanları.

Muafiyetler ayrıca hastalık tedavisi, teşhis ve hastalık önleme, rehabilitasyon hizmetleri, mezarlıkların sunduğu hizmetler, hayvan ve bitkiler için tedaviler, tarımsal su mekanizasyonu, bitki doku kültürü, baskı hizmetleri (kitaplar, gazete ve süreli yayınlar), bankacılık hizmetleri ile ilgili hizmetleri de içeriyor.