İran’ın, Yeşil Kart Sigorta Sisteminde Askıya Alınması Hakkında! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /İRAN’IN, YEŞİL KART SİGORTA SİSTEMİNDE ASKIYA ALINMASI HAKKINDA!
İRAN’IN, YEŞİL KART SİGORTA SİSTEMİNDE ASKIYA ALINMASI HAKKINDA!
A+A-
İran’ın, Yeşil Kart Sigorta Sisteminde Askıya Alınması Hakkında!

Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu tarafından Derneğimize gönderilen bilgilendirmede, Yeşil Kart Sistemi’nin işleyişinden sorumlu Bürolar Konseyi Yönetim Kurulu tarafından yapılan duyuru hakkında bilgi verilmektedir. Anılan duyuruda; İran’ın son yıllarda uluslararası yaptırımlara maruz kalması sebebiyle bu ülkeyle yaşanılan para transferi ve iletişim sorunları dikkate alınarak, İran’ın Yeşil Kart Sistemindeki üyeliğinin 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere askıya alınması kararının verildiği bildirilmektedir.

Bu karara göre, İran Yeşil Kart Bürosu vadesi 31 Aralık 2023 tarihini aşan Yeşil Kart Sigortası düzenleyemeyecektir. Bununla birlikte, diğer tüm ülke Bürolarından da İran’a teminat sağlayacak olan ve vadesi 31 Aralık 2023 tarihini aşan Yeşil Kart Sigortaları düzenlenemeyecektir.

Bu kapsamda, özellikle uluslararası taşımacılık yapan şirketlerimizin çoğunlukla 1 yıl vadeli Türk Yeşil Kartlarını kullandıkları dikkate alındığında, Bürolar Konseyinin belitmiş olduğu vadesi 31 Aralık 2023 tarihini aşan Yeşil Kart düzenlenmemesi için Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren İran’a teminat sağlayacak olan ve vadesi 1 yıl olan Yeşil Kart düzenlenmemesi kararı almıştır. Bununla birlikte, 2023 yılı içinde kullanılmak üzere İran’a yönelik kısa vadeli Yeşil Kart sigorta poliçeleri düzenlenmeye devam edecektir.

Sonuç olarak, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren 1 yıl vadeli olarak satın alınan yeşil kart poliçelerinde İran teminatı (İran kutucuğu “X” işareti ile belirtilerek) kaldırılmış olacak ve poliçenin İran’da geçerliliği bulunmayacaktır. İran’a yapılan ikili taşımalar ve ülkemizi transit geçerek Avrupa ülkelerinden İran’a ve/veya İran’dan Avrupa ülkelerine yapılan taşımalarda mağduriyet yaşanmaması adına bilgi edinilmesi önemle rica olunur.