Irak'a Yumurta İhracatı Hakkında Uyarı! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /IRAK'A YUMURTA İHRACATI HAKKINDA UYARI!
IRAK'A YUMURTA İHRACATI HAKKINDA UYARI!
A+A-

Bilindiği üzere, Irak'a yapılacak Yumurta ihracatı, Irak Tarım Bakanlığından alınacak lisans şartına bağlanarak izinsiz ithalatı yasaklanmıştır. Ancak anılan Bakanlıkça herhangi bir ithalat lisansı düzenlenmemesi nedeniyle Irak yumurta ithalatına fiili olarak izin vermemektedir.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Irak yetkililerince ifade edilmektedir ki; Irak pazarına söz konusu ürünün sevkiyatına muhtelif firmalarca alternatif kanallar üzerinden devam edilmektedir. Bu çerçevede, daha çok İran-Irak sınırındaki gevşek uygulamalar ve resmi olmayan kanalların etkinliğinden istifade etmek suretiyle pazara yumurta arzını sağlama yönünde girişimlere devam edildiğinden bahsedilmektedir.

KIBY Gümrükler Genel Müdürlüğü yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmelerde, bugüne kadarki uygulamada özellikle İran-Irak sınırındaki Başmak Hudut Kapısından resmi usuller dışında Irak’a yapılan/yapılmaya çalışılan yumurta ithalatı teşebbüslerine yönelik yakalamalarda gevşek ve mutedil bir yaptırım yolunu tercih ettiklerini, ancak ABD-İran gerilimi sonrasında ortaya çıkan yeni durumlar nedeniyle sınır uygulamaları ihlallerine karşı kurumsal olarak daha katı bir yaklaşımın ortaya konabileceği bildirilmektedir.
İhracatçı/lojistikçi firmalarımızın mağduriyetine yol açmamak adına, Irak'a yumurta ihracatı/taşımasında söz konusu duruma dikkat edilmesi gerektiği önemle duyurulmaktadır.