Hırvatistan’da Yaşanan Mülteci Sorunu Hakkında Önemli Gelişme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /HIRVATİSTAN’DA YAŞANAN MÜLTECİ SORUNU HAKKINDA ÖNEMLİ GELİŞME
HIRVATİSTAN’DA YAŞANAN MÜLTECİ SORUNU HAKKINDA ÖNEMLİ GELİŞME
A+A-

Ülkemizin AB’ye gerçekleştirdiği taşımalarda ana güzergahlarından bir tanesi olan Hırvatistan, ülkemizde kayıtlı uluslararası karayolu eşya taşımacılığı firmalarının yurtdışı operasyonlarının sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi açısından her geçen gün önem kazanmaktadır. Hırvatistan, AB’ye ilk giriş sınır kapısı olması nedeni ile Türk taşımacılarının son yıllarda kaçak göçmen sorunları ile en fazla karşı karşıya kaldığı ülke konumunu almıştır.

Derneğimiz, Zagreb Büyükelçiliğimizin desteği ve girişimleri sonucunda Hırvatistan'da yaşanan kaçak göçmen sorununa, özellikle Bajakovo Sınır Kapısında, çözüm bulabilmek amacıyla Hırvat makamları ve Sınır İdaresi ile temaslarda bulunmuştur.

Zagreb Ticaret Müşavirliği tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden; Hırvatistan’a girişte gümrük kapılarında tespit edilen, araç yarı römorkuna kaçak göçmen girmesi, halat veya branda kesiği/yırtığı ve gümrük mührünün kırılması/zarar görmesi gibi olaylarda Hırvatistan Gümrük Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca araç sürücülerine yönelik hükmedilen para cezalarına itiraz hakkı bulunmaktadır.

İtiraz, ceza ödenmeden önce şoför tarafından şahsi olarak, Türkçe yazabilecekleri, ilgili gümrük birimini muhatap ve üzerinde tarih, isim, imza ve maruzatlarının yazılı olduğu bir dilekçe yoluyla yapılabilmektedir.

Araca ve gümrük özelliklerine verilen zarar, tampon bölgede gümrük sırası beklerken meydana gelmişse veya söz konusu zararlar Hırvatistan sınırları içerisinde meydana geldiyse bu durum itiraz dilekçelerinde mutlaka belirtilmeli ve Zagreb Büyükelçiliğimize haber verilmesi gerekmektedir.

İtiraz dilekçesinin ceza uygulayan gümrük birimi tarafından teslim alınmasını müteakip, bağlı bulunan Gümrük İdaresi tarafından, itirazları inceleyen gezici bir komisyon ilgili sınır kapısına gelmektedir.

Olay yerinde inceleme yapan komisyon sürücünün ifadesinin alınması ve araç incelemesi yapılmasının ardından takdir yetkisini kullanarak söz konusu cezada belli bir oranda indirim yapılmasına hükmedebilmektedir.

Zagreb Büyükelçiliği

E-mail: embassy.zagreb@mfa.gov.tr

Telefon: +385 1 486 46 60

Üyelerimize önemle duyurulur.