Hasköy Havalimanında Bekletilen Türk Tırlarımız Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /HASKÖY HAVALİMANINDA BEKLETİLEN TÜRK TIRLARIMIZ HAKKINDA
HASKÖY HAVALİMANINDA BEKLETİLEN TÜRK TIRLARIMIZ HAKKINDA
A+A-
Hasköy Havalimanında Bekletilen Türk Tırlarımız Hakkında

Biindiği üzere, koronavirüs salgını sebebiyle Kapitan Andreevo sınır kapısında yaşanan uzun araç kuyruklarının önüne geçilmesi için Bulgaristan yetkilileri; Hasköy Havalimanını, sınır kapısına gidecek olan araçlar için tır parkı olarak kullandırmaya başlamıştır. Normalleşme süreci kapsamında yabancı tır şoförlerine uygulanan karantina sürelerinin de kalkmasıyla birlikte, Kapitan Andreevo sınır kapısındaki yoğunluk azalmış ancak Hasköy Havalimanındaki tır yoğunluğu devam etmektedir.

Son dönemde, Kapitan Andreevo sınır kapısında sıra oluşmamasının yanı sıra Hasköy'deki alanda 500 adedin üzerinde aracın bulunduğu ve beklemelerin 24 saatin üzerinde seyrettiği belirlenmiştir.

Bu kapsamda, Derneğimize iletilen şikayetlere istinaden Sofya Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimiz tarafından Bulgaristan makamları nezdinde sağlanan girişimler sonucu; bu hafta sonu itibariyle sınır kapısı yoğunluğu dikkate alınarak, Bulgar yetkililerince daha sık ve daha koordineli bir şekilde araç çıkışlarına izin verileceği ve Hasköy'deki alanda bulunan tır yoğunluğunun bu vesileyle azaltılmasının hedeflendiği ifade edilmektedir.

Söz konusu gelişmeler Derneğimiz ve Sofya Büyükelçiliğimiz tarafından yakınen takip edilmekte, uygulamaya ilişkin aksi bir durum gözlemlendiği takdirde Derneğimize bildirilmesi önemle rica olunur.