Gürcistan'a İkili veya Gürcistan Üzerinden Transit Taşımacılık Yapacak Sürücülerin Dikkatine! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /GÜRCİSTAN'A İKİLİ VEYA GÜRCİSTAN ÜZERİNDEN TRANSİT TAŞIMACILIK YAPACAK SÜRÜCÜLERİN DİKKATİNE!
GÜRCİSTAN'A İKİLİ VEYA GÜRCİSTAN ÜZERİNDEN TRANSİT TAŞIMACILIK YAPACAK SÜRÜCÜLERİN DİKKATİNE!
A+A-
Gürcistan'a İkili veya Gürcistan Üzerinden Transit Taşımacılık Yapacak Sürücülerin Dikkatine!

Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçiliği tarafından yapılan duyuruda belirtildiği üzere; Son dönemde TIR sürücülerimizin Gürcistan’a girişlerde ve transit geçişlerde yaşadığı sıkıntılar dikkate alınarak aşağıdaki hususların hatırlatılmasında yarar görülmüştür:

Gürcistan’da Covid 19 pandemisi nedeniyle yabancı uyruklu TIR sürücülerinin uyması gereken bazı kurallar uygulamaktadır. Kuralların ihlali halinde 2.000 Lari tutarında idari ceza kesilmektedir.

Süre ve seyahat kuralları şunlardır:

Gürcistan’a girişten itibaren, ülkenin terk edilmesi gereken azami süreler:

  • Azerbaycan yönünde 24 saat içinde,
  • Rusya yönünde 48 saat içinde,
  • Limandan feribotla çıkışta 7 gün içinde,
  • İthalat yükü getiren veya boş gelip ihracat yükü alan araçlar için 96 saat,
  • İthalat yükü ile gelip ihraç yükü alarak ayrılan araçlar için 7 gün.

Ayrıca, ülkede 72 saatten fazla kalmasına izin verilen sürücülerin, ilk girişten sonra her 72 saat içinde yeniden PCR testi yaptırması gerekmektedir.

Gürcistan'daki sınır gümrüğü öncesindeki sıralı parklarda, sırası geldiği halde ülkeden çıkış için sınır kapısına gitmeyen araçlara 2000 lari ceza uygulanmaktadır.

Tırlar sadece belirlenmiş yerlerde durabilir ve sürücüler, ihtiyaçlarını bu noktalarda karşılayabilirler. Bekleme noktalarının sayılarının arttırılması ve bekleme noktalarındaki tesislerin şoförlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya uygun durumda bulundurulması için gerekli girişimler şoförlerimizden gelen talepler çerçevesinde yapılmış olup, yeni noktalar belirlendiğinde ayrıca duyurulacaktır.

TIR parklarındaki araçların plakaları Gümrük İdaresince anons edildiğinde gecikmeksizin kapıya hareket edilmesi gerekmektedir.

Kurallar, sınırdan girişte Gürcü yetkililer tarafından sürücülere bildirilmektedir. Ayrıca T.C. Ticaret Bakanlığı Gürcistan sayfasından ve T.C. Büyükelçiliği/ T.C. Batum Başkonsolosluğu sosyal medya hesaplarından da gerekli duyuru ve uyarılar yapılmaktadır.

Kurallara araç arızası gibi sebeplerle riayet edilememesi halinde, 112 hattından polis çağırılarak tutanak tutturulması önemli olup, bu tutanakla yazılacak cezaya itiraz edilmesi mümkündür.

Kural ihlali durumunda yazılan cezalar ödenmeden Gürcistan’a araçların geri girişine müsaade edilmemektedir. Kaza, arıza, sağlık sorunu gibi haklı gerekçesi olan sürücülerimiz, cezalara yapacakları itirazlar konusunda Gürcistan’daki temsilciliklerimizden destek talep edebilirler.

Gürcistan’a girecek veya transit geçecek sürücülerimize sınırda yapılan ateş ölçümde yüksek ateş tespit edilmesi halinde, 12 gün boyunca sürücülerimizin Gürcistan’a girişine izin verilmemektedir. Sürücülerimizin bu ihtimali göz önünde bulundurarak tedbirlerini almaları ve yanlarında yeterli erzak ve benzeri ihtiyaçlarını ihtiyaten bulundurmaları tavsiye olunur. Bu durumundaki sürücülerimizin T.C. Tiflis Büyükelçiliği acil çağrı hattına (+995577680187) bilgi vermeleri beklenmektedir.

Sözkonusu kurallar Gürcü makamlarca katı biçimde uygulanmaktadır.

Üyelerimize önemle duyurulur.