Fazla Mesai Sistemi (Borcunu Ödemeyen Firmalar) - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /FAZLA MESAİ SİSTEMİ (BORCUNU ÖDEMEYEN FİRMALAR)
FAZLA MESAİ SİSTEMİ (BORCUNU ÖDEMEYEN FİRMALAR)
A+A-
Fazla Mesai Sistemi (Borcunu Ödemeyen Firmalar)

Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Fazla Mesai Sistemi (Borcunu Ödemeyen Firmalar) " konulu bir yazı yayımlandı:

Fazla mesai işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi amacıyla BİLGE sistemi üzerinde “Fazla Mesai” modülü oluşturulmuştur. Oluşturulan yeni sistem sayesinde, fazla mesai başvuruları firmaların kendi ofislerinden BİLGE kullanıcı kodları ile gümrüğe gidilmeden yapılabilmekte, ücretler söz konusu sistem tarafından otomatik olarak hesaplanmakta ve tahakkuk ettirilmektedir.

Anılan sistem, ihracat ve bağlantılı transit işlemleri için 05.06.2018 tarihi itibarıyla Ankara Gümrük Müdürlüğünde, 13.08.2018 tarihi itibarıyla Erenköy Gümrük Müdürlüğünde devreye alınmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi ile ilgili geliştirme çalışmaları nedeni ile fazla mesai sistemi yaygınlaştırılamamıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığınca Yürütülen çalışmalar tamamlanmış olup Ticaret Bakanlığı da çalışmalara yeniden başlamıştır.

Fazla mesai işlemlerinin elektronik ortamda yürütülebilmesi amacıyla oluşturulan sistemde; İdare Amiri tarafından onaylanmış olan bir fazla mesai başvurusunun 48 saat içinde ödenmemesi halinde (başvuru sahibinin ödemediği fazla mesai borcu varsa) yükümlü BİLGE sisteminde “Yeni Başvuru” yapmak istediğinde, sistem tarafından uyarı verilerek yeni başvuru yapmasına izin verilmemektedir.

BİLGE sisteminde kayıtlı bulunan fazla mesai borçlarının en geç 30.09.2021 tarihi mesai bitimine kadar ödenmesi gerektiği, ödeme yapmayan BİLGE kullanıcı kodu sahibi yükümlülerin söz konusu kullanıcı kodlarına bloke konulacağı belirtilmiştir.

Üyelerimize önemle duyurulur.