EORI Numarası Zorunluluğu Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /EORI NUMARASI ZORUNLULUĞU HAKKINDA
EORI NUMARASI ZORUNLULUĞU HAKKINDA
A+A-
EORI Numarası Zorunluluğu Hakkında

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden;

Bilindiği üzere, Ortak Transit Sözleşmesine taraf olan ülkelerin NCTS Faz-5'e geçişi ile birlikte ortak transit kapsamındaki transit beyanlarında taşıyıcı kimlik no alanında, Ekonomik Operatör Kayıt Tanımlama Sistemi (EORI) Numarası yer alması gerecek olup, beyan edilen EORI Numarasının geçerliliği sistem üzerinden arka planda otomatik olarak kontrol edilecektir.

Bu çerçevede, NCTS Faz-5 ile birlikte ülkemizden açılan beyanlarda yabancı taşıyıcılar için EORI numaraları beyan edilecek olup, ülkemizde yerleşik taşıyıcı firmalar için ise vergi numaraları beyan edilmeye devam edilecek fakat sistem arka planda otomatik olarak EORI numaraları ile eşleştirme yapacaktır. Söz konusu işleminin sağlıklı yapılabilmesi için ülkemizde yerleşik taşıyıcı firmaların BİLGE sisteminde vergi numaraları ile EORI numaralarını eşleştirmeleri gerekmektedir.

Halihazırda BİLGE şifresi olan firmalar için söz konusu işlemlerin nasıl yapılacağını gösterir EORI eşleştirme kılavuzu ekte yer almaktadır.

Diğer taraftan BİLGE şifresi olmayan firmaların ise herhangi bir gümrük idaresine firma vergi numarası, EORI Numarası ve firma temsilcisi olunduğuna dair tevsik edici vekaletname veya temsilname ile birlikte başvuru yaparak gerekli eşleştirme işlemini yaptırabilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Ülkemizin NCTS Faz-5'e geçiş takvimi bilahare Bakanlık tarafından duyurulacak olmakla birlikte, taşıyıcı firmalarımızın gerek sınır geçişlerinde gerekse de varış ülkelerinde gerçekleştirilecek gümrük işlemlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmaması ve mağduriyet yaşanmaması için gerekli olan vergi numarası EORI numarası eşleştirme işleminin yapılması önem arz etmektedir.

Bakanlık tarafından hazırlanan EORI Eşleştirme Klavuzu için tıklayınız.

Üyelerimize önemle duyurulur.