DİKKAT: 01.01.2021 İtibari ile Fransa’da Kör Nokta İşaretleme Zorunluluğu - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /DİKKAT: 01.01.2021 İTİBARİ İLE FRANSA’DA KÖR NOKTA İŞARETLEME ZORUNLULUĞU
DİKKAT: 01.01.2021 İTİBARİ İLE FRANSA’DA KÖR NOKTA İŞARETLEME ZORUNLULUĞU
A+A-
DİKKAT: 01.01.2021 İtibari ile Fransa’da Kör Nokta İşaretleme Zorunluluğu

Derneğimiz tarafından 8.12.2020 tarihinde Fransa’da ağır vasıtalara kör nokta işaretleme zorunluluğu getiren düzenleme ile alakalı bilgi paylaşılmış olup; düzenleme ile alakalı gelişmelerin sektörümüze duyurulacağı ifade edilmiş idi. (Bkz: Fransa’da Ağır Vasıtalara Kör Nokta Uyarı Sistemi Takma Zorunluluğu)

Fransız Muadil Derneği AFTRI tarafından sağlanan ve IRU'dan alınan bilgiye istinaden;

Kör nokta işaretlemelerinin uygulamasını düzenleyen ve araçta nerelerde bulunması gerektiğini belirleyen yönetmelik 05.01.2021 tarihinde yürülüğe girmiştir.

İlgili düzenme yürürlüğe girdikten sonra araçlarını 31 Mart 2021 tarihinden önce işaretlemiş olanlar için 12 Aylık bir tolerans süresi sağlanacaktır. Düzenlemedi işaretleme sistemine tamamen uygun olmasa da araçlarının arka ve yanlarında işaretleme yapanlara tolerans gösterilecektir. İşaretleme yapmayanlara ise cezai yaptırım uygulanacaktır. Fransız ceza sisteminde 4.sınıf cezalara dahil olan bu uygulamanın yaptırımı 135 Euro olup; 15 gün içerisinde ödendiği takdirde 90 Euro'ya düşmekte; 60 gün gecikme halinde ise 375 Euro'ya çıkmaktadır.

Ayrıca; başka bir AB üye ülkesinin mevzuatına uygun şekilde işaretleme yapan yabancı araçlar bu uygulamadan muaf sayılacaktır.

Özetle; Fransa’ya veya Fransa üzeri taşıma yapan nakliyecilerimizin 01.01.2021 tarihinden itibaren araçlarının kör noktalarının işaretli olmaları önem arz etmektedir.

Taşımacılarımız, yönetmelikte verili formattaki işaret etiketlerini www.aftri-services.com adresinden veya aftri.services@aftri.com adresine mail atarak sipariş verebilirler.

Yönetmeliğe göre işaret boyutlarının 25cm yüksekliğinde ve 17cm genişliğinde olup aşağıdaki şekilde monte edilmeleri gerekmektedir: