Deprem Nedeniyle Karayolu Taşımacılık Sektöründe Alınan ve Süresi Sona Eren Geçici Tedbirler Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /DEPREM NEDENİYLE KARAYOLU TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNDE ALINAN VE SÜRESİ SONA EREN GEÇİCİ TEDBİRLER HAKKINDA
DEPREM NEDENİYLE KARAYOLU TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNDE ALINAN VE SÜRESİ SONA EREN GEÇİCİ TEDBİRLER HAKKINDA
A+A-
Deprem Nedeniyle Karayolu Taşımacılık Sektöründe Alınan ve Süresi Sona Eren Geçici Tedbirler Hakkında

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından yayımlanan duyuruya istinaden, ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle karayolu taşımacılık sektöründe alınan geçici tedbirlere ilişkin duyurumuz 06.03.2023 tarihinde yayımlanmış idi.

Bu kapsamda, karayolu taşımacılık faaliyetlerini ilgilendiren hususlar hakkında 8 Mayıs 2023 tarihinde sona ermek üzere birtakım muafiyetler tanınmış idi. Bu kapsamda, muafiyetlerin süresi dolmuş olup söz konusu muafiyetler artık tanınmamaktadır.

Karayolu Taşıma Faaliyetleri

· Yetki belgesi geçerlilik tarihleri bitecek olan tüm taşımacılarımızın yetki belgesi ve taşıt kartı süreleri ücretsiz olarak 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

· Tüm taşımacılarımız için asgari kapasite şartı 8 Mayıs 2023 tarihine kadar durdurulmuştur.

· Tüm taşımacılarımız için, araç muayene veya sigorta şartından dolayı taşıt düşümleri 8 Mayıs 2023 tarihine kadar durdurulmuştur.

· Tüm taşımacılarımız için, bildirimlere ilişkin yaptırımlar 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uygulanmayacaktır.

· Tüm taşımacılarımız için, mesleki yeterlilik şartı (ODY-ÜDY) için belirlenmiş olan süreler 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

· Tüm taşımacılarımız için, uyarmalar nedeniyle faaliyet durdurma yaptırımı 8 Mayıs 2023 tarihine kadar durdurulmuştur.

Araç Muayeneleri ve Takograf Kartları

· Deprem nedeniyle takograf kartı zayi olan sürücü, servis veya şirket kartı sahiplerinin ikame kart talepleri, 8 Mayıs 2023 tarihine kadar ücretsiz ve hak kaybı oluşturmayacak şekilde karşılanacaktır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

· TMFB'lerin geçerlilik süresi 08.05.2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

· TMGD şartını kaybeden işletmelerin, bu şartı yeniden sağlamaları ile ilgili süreler 08.05.2023 tarihinden sonra işletilecektir.

· TMFB ile ilgili değişikliklere (adres, nevi, unvan) ilişkin bildirim şartı ile ilgili süre 08.05.2023 tarihinden sonra işletilecektir.

· Yetki belgesi ile ilgili gerekli şartları kaybeden TMGDK'lerin bu şartı yeniden sağlamalarına ilişkin süre 08.05.2023 tarihinden sonra işletilecektir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ve Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitimi.

Ülke genelinde;

· Sınav hakkını doldurmamış ancak eğitim tamamlama sertifikası süresi 06.02.2023-08.05.2023 tarihleri arasında biten/bitecek olan kişilere bu tarihler arasında Bakanlığımızca yapılacak sınavlara girme hakkı tanınmıştır.

İlave bilgilendirmeler ve deprem nedeniyle tanınan ancak sona eren imtiyazların geçerliliğini kontrol etmek üzere bir önceki duyurumuzun incelenmesinde fayda görülmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.