COVID-19 Risk Bölgelerinden Almanya’ya Girişlere İlişkin Değişiklikler Hakkında Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
 • ANASAYFA
 • /ÖNEMLİ DUYURULAR
 • /COVID-19 RİSK BÖLGELERİNDEN ALMANYA’YA GİRİŞLERE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME
COVID-19 RİSK BÖLGELERİNDEN ALMANYA’YA GİRİŞLERE İLİŞKİN DEĞİŞİKLİKLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME
A+A-
COVID-19 Risk Bölgelerinden Almanya’ya Girişlere İlişkin Değişiklikler Hakkında Bilgilendirme

IRU’da yayımlanan duyuruya istinaden,

Nakliye personelinin Almanya’ya girişi için yapılan temel değişiklikler aşağıdaki gibidir:

Alman makamları, 9 Ocak 2023 itibarıyla Çin Halk Cumhuriyeti’ni “ virüs varyantının meydana gelme olasılığı bulunan varyant alanı” olarak kabul edilmiştir. İlaveten, Alman makamları tarafından bölgelerin risk sınıflandırma durumu yayımlanmıştır.

Alman makamları tarafından yönetmeliğin yeni versiyonu gereğince; 1 Ocak 2023 itibarıyla, Almanya’ya giriş için gerekli olan "Digitale Einreiseanmeldung DEA" elektronik bildirimi, bilgi sisteminde gerçekleştirilen dijital ön kayıt ve kağıt formdaki ikame bildirimi zorunlu değildir.

Yapılan değişikliklere istinaden, virüs varyantı oluşmuş bölgelerden Almanya’ya taşıma gerçekleştiren nakliye personeli için mevcut durum aşağıdaki gibidir:

 • Nakliye personeli, Almanya’ya giriş yapmadan önce nükleik asit tespitine dayalı bir test (PCR, PoC-NAT veya nükleik asit amplifikasyon teknolojisine dayalı diğer bir test prosedürü) yaptırmalıdır. Hızlı antijen testleri yeterli olmamakla birlikte, aşılama veya Covid-19 geçirdiğini ispat eden sertifikalar test şartından muaf değildirler. Bahse konu testlerin girişten önce yapılamaması durumunda girişin hemen ardından ivedilikle yapılmaları gerekmektedir.
 • Nakliye personeli, riskli bölgede 72 saatten daha uzun kalmış ve Almanya’da da 72 saatten uzun süre kalmayı planlıyor ise 14 gün süreyle karantina şartına uyması gerekmektedir. Karantina zorunluluğu her iki şartın da gerçekleşmesi (72 saatten uzun süre kalma) durumunda ortaya çıkacaktır.
 • Yetkili makamlar tarafından talep edilmesi halinde, Almanya'ya giriş yapan kişilerden, girişlerinin ardından hızlı bir test yapmaları istenebilir. Söz konusu test sonucu pozitif ise PCR testi yapılması gerekmektedir.
 • Ön kayıt gerekmemektedir.


Virüs varyantı oluşması beklenen bölgelerden giriş yapan nakliye personeli için ise:

 • Almanya'ya girmeden önce bir antijen testi (hızlı test) yapılması gerekmektedir. Halihazırda aşılı olan veya Covid-19 geçirdiğini ispat eden sertifikalar, test yükümlülüğünden muaf tutulmamaktadır.
 • Virüs varyantı oluşması beklenen bir bölgede kalmak ve Almanya'da kalış süresi, karantina yükümlülüğünü getirmemektedir.
 • Yetkili makamların talebi üzerine, Almanya'ya giriş yapan kişilerden, girişlerinden sonra hızlı bir test yapmaları istenebilmektedir. Söz konusu test pozitif ise PCR testi yapılmalıdır.
 • Ön kayıt gerekmemektedir.
 • Yukarıda yer alan kısıtlamalar yalnızca nakliye personeli için geçerlidir. Diğer gruplar için farklı kısıtlamalar bulunabilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.