Çekya-Slovakya ve Çekya-Almanya Sınır Kontrolleri Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /ÇEKYA-SLOVAKYA VE ÇEKYA-ALMANYA SINIR KONTROLLERİ HAKKINDA
ÇEKYA-SLOVAKYA VE ÇEKYA-ALMANYA SINIR KONTROLLERİ HAKKINDA
A+A-
Çekya-Slovakya ve Çekya-Almanya Sınır Kontrolleri Hakkında

Daha önce Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya, Slovakya ile sınır kontrollerini uygulamaya koyduğuna dair bilgi duyurulmuş idi.

Bu çerçevede Prag Ticaret Müşavirliği tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden;

Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından, Slovakya-Çekya sınırındaki 27 kontrol noktasında 4 Ekim 2023 tarihinden itibaren başlatılan geçici sınır kontrollerinin 2 Kasım 2023'e dek uzatıldığı bildirilmiştir.

Çekya-Almanya sınırında benzer bir uygulamaya 16 Ekim 2023 itibariyle asgari on günlük bir dönem için başlandığı, bu kapsamda sabit ve mobil kontrollerin iki aya kadar uzatılabileceği açıklanmıştır.

Esasen yasadışı göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele kapsamında başlatılan uygulamanın ticareti etkilemesi muhtemeldir.

Kontrollerden kaynaklanan ilave bekleme süreleri ve aksamalara karşı firmalarımızın ve taşımacılarımızın hazırlıklı olması önerilmektedir.

Keza Kuzey Bohemya'daki Usti nad Labem Bölgesi'ndeki D8 otoyolundaki yük trafiğinin karmaşık hale geldiği, kamyonların Petrovice yakınlarında ve Usti bölgesindeki Chomutov yakınındaki Hora Svateho Sebestiana sınır kapısında yığıldığı basına yansımış olup, Karlovy Vary’de henüz bir yoğunluk yaşanmadığı bildirilmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.