Çek Cumhuriyeti: 1 Mart 2024'ten İtibaren Ücret Sistemi Hakkında Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /ÇEK CUMHURİYETİ: 1 MART 2024'TEN İTİBAREN ÜCRET SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
ÇEK CUMHURİYETİ: 1 MART 2024'TEN İTİBAREN ÜCRET SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
A+A-
Çek Cumhuriyeti: 1 Mart 2024'ten İtibaren Ücret Sistemi Hakkında Bilgilendirme

IRU’da yayımlanan duyuruya istinaden;

1 Mart 2024'ten itibaren Çek Cumhuriyeti'nde ücretlendirme değişecektir. Geçiş ücretleri aşağıdaki unsurlara göre belirlenecektir:

-Yol kategorisi (otoyollar; 1. kategori yollar)

- Araç kategorisi (elektronik ücret sistemindeki araçlar; M2 ve M3 araçları (otobüsler ve yolcu otobüsleri) için ayrı kategori)

- Dört araç Euro emisyon sınıfı (Euro IV, Euro V ve EEV, Euro VI, CNG-BIO Euro VI'ya kadar)

- Bir aracın veya kombinasyonun izin verilen maksimum ağırlığı (3,5 tondan fazla ve 7,5 tondan az; en az 7,5 ton ve 12 tondan az; en az 12 ton)

- Bir aracın veya araç kombinasyonunun aks sayısı (2 aks; 3 aks; 4 aks; 5 veya daha fazla aks)

- Günün periyodu (günlük ücret - 05:00 - 21:59 arası; gece ücreti - 22:00 - 04:59 arası)

- Motorlu taşıtın CO2 performansı beş sınıfa ayrılacaktır. Sınıf 1 en az tercih edilen sınıf olacaktır. Aracın ilk tescil tarihi CO2 performansını ve şarj sınıfını belirleyecektir. 1 Temmuz 2019 tarihinden önce, ilk kaydı yapılan araçlar otomatik olarak Sınıf 1'e girecek ve daha avantajlı bir sınıfa yükseltme şansına sahip olamayacaktır. Bu tarihten sonra ilk kez kaydedilen araçlarda, gerekli bilgiler mevcut olmadığı sürece otomatik olarak sınıflandırılacaktır. Emisyon sınıfı bulucuda araç sınıfına ilişkin bilgilerin doğrulanması mümkündür. Motorlu taşıtın daha avantajlı bir sınıfa girebilmesi durumunda gerekli delillerin sunulması gerekecektir. Daha fazla bilgi için burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

22.02.2024 tarihli çek cumhuriyeti otoyol geçiş ücreti oranlarıyla ilgili ČESMAD(Çekya Karayolu Taşımacılığı İşletmecileri Birliği) tarafından derneğimize iletilen duyurumuzda belirtilmiş olup ayrıca IRU tarafından yayımlanan detaylı duyurudaki detaylar aşağıda yer almaktadır.

Üyelerimize önemle duyurulur.