Bulgaristan Otoyol Kullanımlarında İtiraz ve Şikayet Hattı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /BULGARİSTAN OTOYOL KULLANIMLARINDA İTİRAZ VE ŞİKAYET HATTI
BULGARİSTAN OTOYOL KULLANIMLARINDA İTİRAZ VE ŞİKAYET HATTI
A+A-
Bulgaristan Otoyol Kullanımlarında İtiraz ve Şikayet Hattı

Derneğimiz tarafından, Sofya Ticaret Müşavirliğimizin destekleri ve katılımları ile, Bulgaristan'daki otoyol kullanımları sırasında yaşanılan sorunlar ve uygulanan cezaları görüşmek üzere Bulgaristan Yol Altyapı Ajansı yetkilileriyle 06 Temmuz tarihinde online olarak bir araya gelinmiştir.

Gerçekleştirdiğimiz görüşme sonucunda alınan kararlar kapsamında, bundan böyle Bulgar otoyol kullanımları sırasında kesilen haksız cezalara ilişkin itiraz ve şikayetlerinizi info@bgtoll.bg adresine İngilizce dilinde dile getirdiğiniz takdirde, söz konusu itiraz ve şikayetleriniz referans numarası ile kayda alınarak, en geç 30 gün içerisinde yetkililer tarafından geri dönüş yapılarak neticelendirilecektir.

İngilizce itiraz metinleriniz içerisinde yer alması ÖNEMLE tavsiye edilen hususlar aşağıdaki gibidir;

  • İtirazın nedeni;
  • Araç plaka numarası;
  • Ödenen telafi ücret fişinin kopyası;
  • Rota kartı;
  • Rota kartının ve telafi edici üreticin ödendiği kartın ilk 4 ve son 4 rakamı;
  • Şirket tarafından gündeme getirilmesi önemli olarak değerlendirilen diğer bilgiler.

Bundan sonra kesilecek cezalara ilişkin, Bulgar yetkililerinden; cezanın kesildiği tarih, saat, konum ve nedenine ilişkin bilgilerin sağlanacağı ifade edilerek halihazırda, BG TOLL'un devriye araçlarındaki ekranlar üzerinden ceza anına ulaşılabilmekte olunduğu ve sürücüler tarafından fotoğraflarının çekilerek saklanabileceği ifade edilmektedir. Söz konusu görüntülerin sol üstünde; tarih, saat ve lokasyon verilerinin yer aldığı belirtilmektedir. Uygulama kapsamında, ücret fişlerine el yazısı ile; araç plakası, ihlal tarihi, lokasyonu ve nedenine ilişkin hususların not olarak düşüleceği yönünde yetkililerin talimatlandırılacağı belirtilmiştir.

Daha önce belirttiğimiz üzere, Hasköy havaalanına girişte geçerli rota kartına sahip araçların aınır kapısına kadar geçerli bir rota kartına sahip oldukları ifade edilmektedir. Söz konusu uygulama süresince, Uzuncaova tır parkı ile Kapitan Andreevo arasında cezai işlem uygulanmayacaktır. Diğer yandan, yol çalışması faaliyeleri sebebiyle alternatif güzergahlara yönlendirilen araçlar için; alternatif güzergahlar üzerindeki kameraların yol tadilatı devam ettiği müddetçe iptal edildiği ve cezai işlem uygulanmadığı ifade edilmektedir.

BG TOLL online sisteminden alınan rota kartlarındaki verilerde yaşanan çelişkilerin önlenmesi adına ayrıca PDF veya basılı olarak saklanması ve Bulgar yetkililere sunulması tavsiye edilmektedir. Diğer yandan, yakın tarihte Hasköy havaalanında görevlendirilecek BG TOLL yetkililerinden ücretsiz olarak araç plakaları üzerinden ceza sorgulama işlemlerinin yapılabileceği tarafımıza aktarılmıştır.

Toplantıya Derneğimiz İcra Kurulu Üyesi, Kadir Çirkin ve Uzman, Selin Nazlı katılım sağlamıştır. Bu kapsamda, devreye alınacak yeni uygulamalara lişkin önümüzdeki haftalarda bir araya gelinerek süreç değerlendirilecek olup karşı karşıya kaldığınız olası sorunları, şikayetlerinizi ve iyileştirme önerilerinizi selin.nazli@und.org.tr adresine yönlendirmenizi rica ederiz.