Birleşik Krallık: Yeni İthalat Kontrolleri Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
 • ANASAYFA
 • /ÖNEMLİ DUYURULAR
 • /BİRLEŞİK KRALLIK: YENİ İTHALAT KONTROLLERİ HAKKINDA
BİRLEŞİK KRALLIK: YENİ İTHALAT KONTROLLERİ HAKKINDA
A+A-
Birleşik Krallık: Yeni İthalat Kontrolleri Hakkında

30 Nisan itibarıyla DEFRA (Çevre, Gıda ve Tarım İşleri Bakanlığı), AB'den gelen orta riskli hayvansal ürünler, bitkiler, bitkisel ürünler ve hayvansal olmayan yüksek riskli gıda ve yemlere yönelik kontrollerin başlatılması da dahil olmak üzere Birleşik Krallık sınırlarında yeni ithalat kontrolleri başlatmıştır.

DEFRA (Çevre, Gıda ve Tarım İşleri Bakanlığı), iş ve tedarik zincirinde aksaklık yaşanmaması için aşağıdaki kapsamlı bilgileri hazırlamıştır.

Uyumlu olabilmek ve işletmenizde ve tedarik zincirinizde aksaklıkları önlemek için yapmanız gerekenleri aşağıda verilenlere göre inceleyebilirsiniz

30 Nisan 2024 saat 00:01'den itibaren tüccarlar:

 • Malların, emtia türünüz için uygun şekilde belirlenmiş bir Sınır Kontrol Noktasından (BCP) veya Kontrol Noktasından (CP) geçtiğinden emin olunuz.
 • Gerekmesi halinde, sevkiyatı BCP veya CP'de belgesel, fiziksel ve kimlik kontrolleri için sununuz.

Değişikliklere uyum sağlamanıza yardımcı olacak bilgiler

Bu bilgiler aşağıdakileri içermektedir:

 • Acil BTOM sorularınız için iletişim noktaları
 • Yaygın hataların bir özetini de içeren yeni kontrollere hazırlanma
 • Bitki denetimlerine hazırlanma
 • Kontroller ve denetim oranları
 • Tüccarların 30 Nisan'a hazır olup olmadıklarını belirlemek için sizden destek talebi

Acil BTOM talepleri için irtibat noktaları

30 Nisan'dan itibaren İngiltere ve Galler'deki bitkiler ve bitkisel ürünler için acil BTOM/ithalat talepleri ilk olarak Hayvan ve Bitki Sağlığı Ajansı'na (APHA) e-posta yoluyla bildirilmelidir: phsi-importers@apha.gov.uk.

Alternatif olarak, telefon ile de iletişime geçebilirsiniz: +44 (0) 3000 200 301.

30 Nisan'dan itibaren hayvansal ürünlere ilişkin tüm acil BTOM/ithalat talepleri, belirlediğiniz Sınır Kontrol Noktasındaki (BCP) Liman Sağlık İdaresine (PHA) yönlendirilmelidir.

Bu haritada belirlenen BCP'nizdeki PHA iletişim bilgilerinizi bulabilirsiniz.

Yeni kontroller için hazırlanmak

Bu adımları takip edip yeni kontrollere uyum sağlamanıza ve yaklaşan değişikliklere hazırlanmanıza yardımcı olacak kaynakları kullanabilirsiniz.

 • Yasal sorumluluklarınıza nasıl uyacağınıza ilişkin kılavuzu okuyabilirsiniz:

Büyük Britanya'ya canlı hayvan ve hayvansal ürün ithalatı

AB'den Büyük Britanya'ya bitki ve bitki ürünleri ithalatı

AB üyesi olmayan ülkelerden Büyük Britanya'ya bitki ve bitkisel ürün ithalatı

 • Tüccarlar için önceki web seminerlerinin kayıtlarını izlemek için YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.
 • İthal ettiğiniz ürün türü için doğru süreci izlediğinizden emin olmak için, hayvansal ürünler ve bitkiler ile bitkisel ürünlerin ithalat kontrolleri hakkındaki son bilgilendirme oturumlarının kaydını izleyebilirsiniz: Sınır Hedefi İşletim Modeli (BTOM): 30 Nisan'a hazır mısınız? (bitki odaklı) (youtube.com)
 • Ticaret Tarifesi ürününüzün emtia kodunu öğrenin: Emtia kodlarına, gümrük vergisi ve KDV oranlarına bakınız - GOV.UK
 • Ürününüzün risk kategorisini gov.uk adresinden kontrol ediniz. Hayvanlar, hayvansal ürünler, bitkiler ve bitkisel ürünler için ithalat risk kategorileri - GOV.UK
 • Seçtiğiniz giriş limanında ithal edeceğiniz ürün için belirlenmiş bir Sınır Kontrol Noktası (BCP) olup olmadığını kontrol ediniz. 30 Nisan'dan itibaren, canlı hayvanlar hariç tüm SPS mallarının GB'ye uygun şekilde belirlenmiş bir BCP'ye sahip bir giriş limanından girmesi gerekmektedir (İrlanda Adası'ndan yapılan hareketler hariç). Bir sevkiyatın uygun şekilde belirlenmiş bir BCP olmadan giriş noktası üzerinden GB'ye getirildiğinin tespit edilmesi halinde, sevkiyatın alıkonulması ve girişinin reddedilmesi de dahil olmak üzere resmi yaptırım işlemlerine tabi tutulabilir.
 • Sınır Kontrol Noktaları (BCP'ler) ve canlı hayvan, hayvansal ürün, bitki ve bitkisel ürün ithalat ücretleri hakkındaki bilgileri okuyunuz.
 • Sağlık sertifikalarının ve IUU belgelerinin IPAFFS'de (ve PHILIS PHA/liman tarafından kullanılıyorsa) oluşturulan ve gönderilen ithalat bildirimine yüklenmesi de dahil olmak üzere gerekli tüm belgelerin sağlandığından emin olunuz.
 • Sağlık sertifikaları ve ithalat bildirimleri hakkındaki bilgilendirmeleri okuyunuz.
 • Sevkiyatın sınır kontrol noktalarında kontrol edilmek üzere çağrılması durumunda, ilgili tüm iletişim bilgilerinin (özellikle yükten sorumlu kişi ve nakliyeci için) ithalat bildirimine dahil edildiğinden emin olunuz. Bu videoyu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Gümrük acentenize veya nakliye firmanıza/nakliyecinize yönlendirmenin Mal Taşımacılığı Mesajlaşma Hizmetini kullanıp kullanmadığını sorunuz. 30 Nisan'dan itibaren, GVMS özellikli taşıyıcılarla seyahat eden yüklerin operatörleri ve sürücüleri, gümrük denetimlerini kontrol ederken aynı zamanda yükün bir BCP/CP'de SPS denetimine gitmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için GVMS'yi kullanabilecektir. Bu hizmeti etkinleştirmek için IPAFFS'deki CHED ithalat bildiriminde bu soruyu evet olarak işaretlemeniz gerekir. Bu videoyu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Nakliyeciniz GVMS kullanan bir rota üzerinden seyahat etmiyorsa veya sevkiyatınız GB'den geçiyorsa, IPAFFS, ithalat bildiriminizi gönderdiğinizde sevkiyatınızın bir denetime ihtiyacı olup olmadığını belirten bir başlangıç risk değerlendirmesi sağlayacaktır. Sevkiyatınızın incelenmesi gerekiyorsa, nakliyecinizin Büyük Britanya'ya tahmini varış saatinden 2 saat önce bir metin ve e-posta mesajı da alacaksınız. Mesaj ne yapmanız gerektiğini teyit edecektir. IPAFFS size sevkiyatınızın denetim için seçilmediğini söylerse, sevkiyatınız limandan çıkana kadar mesajları kontrol etmeye devam etmelisiniz, çünkü yetkililer nihai risk değerlendirmelerine dayanarak sizi yine de kontrole çağırabilir. Bu videoyu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Sevkiyatınızın gitmesi gerekmeyen bir BCP'ye yönlendirilmesini önleyiniz. 30 Nisan'dan itibaren HMRC/Defra sistemleri, AB ülkelerinden ithal edilen SPS kontrollerine tabi her mal sevkiyatı için CHED ithalat bildirimi ve gümrük beyannamesini çapraz kontrol edecektir. Bu uygulama AB üyesi olmayan ülkeler için hali hazırda yürürlüktedir. CHED ithalat bildirimi referansı ve emtia kodları, bildirim ile gümrük beyannamesi arasında tutarlı olmalıdır. Bu videoyu izleyerek ve HMRC kılavuzunu okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • İthalat kontrollerinin 31 Ocak'ta uygulanmaya başladığı tarihten itibaren yapılan belge kontrollerinde tespit edilen yaygın hatalara ilişkin özeti okuyabilirsiniz.

Bitki kontrolleri için hazırlanmak

Varış Noktaları (PoD)- güncelleme

PoD programı 30 Nisan'da sona erecektir. Bu tarihte, yüksek riskli bitki ve bitkisel ürünlerin denetimleri, belirlenen Sınır Kontrol Noktalarına (BCP'ler) veya Kontrol Noktalarına (CP'ler) taşınacaktır. Bunun yanı sıra, AB, İsviçre ve Lihtenştayn'dan GB'ye ithal edilen orta riskli bitki ve bitkisel ürünler, 30 Nisan'dan itibaren BCP ve CP'lerde belgesel ve riske dayalı kimlik ve fiziksel kontrollere tabi olacaktır.

BCP'lere veya CP'lere seyahatlerinizi mümkün olduğunca erken planlamaya çalışmanız oldukça önemlidir. Bu, ileriye dönük seyahatinizdeki olası gecikmeleri azaltmaya ve yeni Birleşik Krallık bitki sağlığı rejimine uygunluğu sağlamaya yardımcı olacaktır. Bitki Sağlığı Portalında BCP'lerin ve CP'lerin bir listesini içeren bir harita hazırlanmıştır.

Bu adımları takip ederek ve kaynakları kullanarak yeni kontrollere uyum sağlayabilir, bitkiler ve bitkisel ürünler için yaklaşmakta olan değişikliklere hazırlanabilirsiniz.

Yasal sorumluluklarınıza ne şekilde uyacağınız ile ilgili kılavuzu okuyunuz:

AB'den Büyük Britanya'ya meyve ve sebze ithal ediyorsanız, kalite ve etiketleme kurallarına da uymanız gerekmektedir.

İthalat ön bildirimlerini gönderebilmeniz için ithalatçıların IPAFFS'de bir Birleşik Krallık adresi ile kayıtlı olmaları gerekmektedir.  IPAFFS için kayıt yaptırmanız gerekiyorsa lütfen bu bağlantıyı ziyaret ediniz.

PEACH'ten IPAFFS'a geçişi desteklemek için, yeni sürecin canlı olarak anlatıldığı haftalık 1 saatlik eğitim oturumları düzenlenmeye devam etmektedir. Lütfen aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla size uygun bir zaman için kayıt yaptırınız. IPAFFS üzerinden kayıt olma ve bildirim gönderme daveti - Eğitim Bağlantıları

Önceden kaydedilmiş eğitim oturumunu da buradan izleyebilirsiniz.

Düzenlemeye tabi tüm bitki ve bitkisel ürünlerin fiziksel ve kimlik kontrolleri Sınır Kontrol Noktalarında ve Kontrol Noktalarında (CP) yapılacaktır.

Sınır Kontrol Noktaları, malların ilk olarak ulaştığı bir sınır denetim tesisidir. Kontrol Noktaları, gümrük gözetimi altında Sağlık ve Bitki Sağlığı (SPS) kontrollerinin yapılabildiği iç denetim tesisleridir. Daha fazla bilgi için BCP ve CP'ye Genel Bakış - Birleşik Krallık Bitki Sağlığı Bilgi Portalı (defra.gov.uk)

Bitkiler ve bitki sağlığı ile ilgili en son gelişmeleri öğrenmek için haftalık Bitki Sağlığı bültenine abone olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Bitki Sağlığı Portalını da ziyaret edebilirsiniz.

Kontroller ve muayene oranları

Kontrol türleri ve örnek bir denetim

Bir BCP'de sevkiyatlar üzerinde gerçekleştirilebilecek farklı kontrol türleri hakkında bilgi veren, örnek bir denetim sürecinden bahseden ve kontroller gerçekleştirildikten sonra neler olduğunu ele alan son webinarı izleyerek kontroller ve denetimler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Risk kategorizasyonu ve denetim oranları

30 Nisan 2024 tarihinden itibaren ithalatlar kimlik kontrollerine ve fiziki kontrollere tabidir. Kimlik ve fiziksel kontrollerin gerçekleşme yüzdesi (denetim oranı) ithal edilen malın risk kategorisine bağlıdır:

 • Yüksek riskli mallar, mal her ithal edildiğinde denetlenir (denetim oranı %100)
 • Orta riskli mallar, malın ithal edildiği zamanın %1-30'u arasında denetlenir. Spesifik denetim oranı (M1, M2 veya M3) mala ve ülkeye göre değişir
 • Düşük riskli mallar rutin denetime tabi değildir, ancak rutin olmayan veya istihbarata dayalı kontrollere tabi olabilir

Artık BTOM kapsamında AB ve AB dışı ülkelerden ithal edilen hayvanlar ve hayvansal ürünler için denetim oranı bilgilerini bulabilirsiniz. Risk kategorisi özet tabloları güncellenmiştir ve artık söz konusu emtiaya uygulanacak denetim oranını gösteren bir sütun içermektedir. İthal etmekte olduğunuz emtia için özel denetim oranını bulmak için lütfen özet tablolardaki 'denetim oranı' sütununa bakınız.

DEFRA ayrıca AB üyesi olmayan ülkeler için risk kategorizasyon tablosunu da yayınlamıştır. Bu tablo, AB üyesi olmayan bir ülkeden ithal edilen belirli bir emtia için risk kategorisini bulmak için kullanılabilir. Bilinen bir emtia kodunu kullanarak veya emtia listesine göz atarak elektronik tabloda arama yapınız.

Birleşik Krallık, genelinde bitki sağlığı ithalat denetimlerinin sıklığı hakkında daha fazla bilgiye bitki sağlığı portalından ulaşabilirsiniz.

30 Nisan'dan itibaren, yüksek riskli ve orta riskli bitkiler ve bitkisel ürünler için sınır kontrollerinde değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuzu okuyabilirsiniz. Ayrıca bitki denetimleri için gösterge niteliğindeki ücretleri de görüntüleyebilirsiniz.

Defra, tüccarların 30 Nisan'dan itibaren sınır kontrollerine ne kadar hazır olduklarını öğrenmek istemektedir.

Lütfen DEFRA'ya 30 Nisan için ne kadar hazır olduğunuzu bildirin, böylece önümüzdeki haftalarda tüccarlara yönelik destek buna göre düzenlenebilecektir. Anketi yanıtlamak birkaç dakikanızı alacaktır ve anket sonunda yeni ithalat kontrollerine ilişkin en son kılavuza yönlendirileceksiniz.

Ankete buradan başlayabilirsiniz.

DEFRA, nakliyecilerin değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için ekteki sürücü broşürünü hazırlamıştır. Broşürde olası denetimler hakkında nasıl bilgilendirilecekleri açıklanmaktadır. Broşür İngilizce olup dört dile çevrilmiştir - Romence, Bulgarca, Macarca ve Lehçe.

Üyelerimize önemle duyurulur.